
DELL 345-BEFR internal solid state drive 2.5" 3840 GB Serial ATA III
DELL 345-BEFR internal solid state drive 2.5" 3840 GB Serial ATA III
Key Features
- Storage Capacity: 3.84TB
- Form Factor: 2.5"
- Memory Type:
- Interface: Serial ATA III
- Hardware Encryption: No Hardware Encryption
- NVMe:
- Best Suited For: Server/Workstation
Overview
DELL 345-BEFR. SSD capacity: 3840 GB, SSD form factor: 2.5", Data transfer rate: 6 Gbit/s, Component for: Server/workstation
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 3840 GB |
| Bytes per sector | 512e |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 3840 GB |
| Bytes per sector | 512e |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | 2.5" |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 3840 GB |
| Bytes per sector | 512e |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Target workload | Read Intensive (RI) |
| Hot-Plug support | Yes |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD form factor | 2.5" |
Original: $1,649.64
-65%$1,649.64
$577.37Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
DELL 345-BEFR internal solid state drive 2.5" 3840 GB Serial ATA III
Key Features
- Storage Capacity: 3.84TB
- Form Factor: 2.5"
- Memory Type:
- Interface: Serial ATA III
- Hardware Encryption: No Hardware Encryption
- NVMe:
- Best Suited For: Server/Workstation
Overview
DELL 345-BEFR. SSD capacity: 3840 GB, SSD form factor: 2.5", Data transfer rate: 6 Gbit/s, Component for: Server/workstation
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 3840 GB |
| Bytes per sector | 512e |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 3840 GB |
| Bytes per sector | 512e |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | 2.5" |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 3840 GB |
| Bytes per sector | 512e |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Target workload | Read Intensive (RI) |
| Hot-Plug support | Yes |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD form factor | 2.5" |



















