
DELL 345-BBDP internal solid state drive 2.5" 480 GB Serial ATA
DELL 345-BBDP internal solid state drive 2.5" 480 GB Serial ATA
Key Features
- Storage Capacity: 480GB
- Form Factor: 2.5"
- Memory Type:
- Interface: Serial ATA
- Hardware Encryption: No Hardware Encryption
- NVMe:
- Best Suited For: Server/Workstation
Overview
Increase the storage capacity of your Dell System with 480GB Solid State Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 480GB, enabling users to store large amounts of data.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 480 GB |
| Bytes per sector | 512e |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 480 GB |
| Bytes per sector | 512e |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | 2.5" |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 480 GB |
| Bytes per sector | 512e |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Hot-Plug support | Yes |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| SSD form factor | 2.5" |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | Yes |
| Storage drive adapter type | 2.5" - 3.5" |
| Packaging content | |
| Storage drive adapter included | Yes |
| Storage drive adapter type | 2.5" - 3.5" |
Original: $436.41
-65%$436.41
$152.74Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
DELL 345-BBDP internal solid state drive 2.5" 480 GB Serial ATA
Key Features
- Storage Capacity: 480GB
- Form Factor: 2.5"
- Memory Type:
- Interface: Serial ATA
- Hardware Encryption: No Hardware Encryption
- NVMe:
- Best Suited For: Server/Workstation
Overview
Increase the storage capacity of your Dell System with 480GB Solid State Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 480GB, enabling users to store large amounts of data.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 480 GB |
| Bytes per sector | 512e |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 480 GB |
| Bytes per sector | 512e |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | 2.5" |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 480 GB |
| Bytes per sector | 512e |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Hot-Plug support | Yes |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| SSD form factor | 2.5" |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | Yes |
| Storage drive adapter type | 2.5" - 3.5" |
| Packaging content | |
| Storage drive adapter included | Yes |
| Storage drive adapter type | 2.5" - 3.5" |



















