
Corsair Vengeance RGB - 32 GB 2 x 16 GB DDR5 6200 MHz memory module
| Features | |
|---|---|
| Compatible products | Intel 600 Series |
| Backlight colour | Red/Green/Blue |
| Backlight | Yes |
| Cooling type | Heatsink |
| SPD profile | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Memory voltage | 1.3 V |
| CAS latency | 36 |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC |
| Memory clock speed | 6200 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Vengeance |
| Product Series | RGB |
Original: $267.99
-65%$267.99
$93.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Features | |
|---|---|
| Compatible products | Intel 600 Series |
| Backlight colour | Red/Green/Blue |
| Backlight | Yes |
| Cooling type | Heatsink |
| SPD profile | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Memory voltage | 1.3 V |
| CAS latency | 36 |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC |
| Memory clock speed | 6200 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Vengeance |
| Product Series | RGB |











