
Corsair Vengeance LPX - 16 GB 1 x 16 GB DDR4 3600 MHz memory module
VENGEANCE LPX memory is designed for high-performance overclocking. The heatspreader is made of pure aluminum for faster heat dissipation, and the custom performance PCB helps manage heat and provides superior overclocking headroom. Each IC is individually screened for performance potential.
The DDR4 form factor is optimized for the latest Intel DDR4 motherboards and offers higher frequencies, greater bandwidth, and lower power consumption than DDR3 modules. VENGEANCE LPX DDR4 modules are compatibility-tested across latest Intel DDR4 motherboards for reliably fast performance. There’s XMP 2.0 support for trouble-free automatic overclocking. And, they’re available in multiple colors to match your motherboard, your components, or just your style.
| Features | |
|---|---|
| Cooling type | Heatsink |
| Country of origin | Taiwan |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 2.0 |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC/Server |
| Memory clock speed | 3600 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 16 GB |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Vengeance |
| Product Series | LPX |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
- Introducing Vengeance LPX high-performance DDR4 memory
Original: $64.65
-65%$64.65
$22.63Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
VENGEANCE LPX memory is designed for high-performance overclocking. The heatspreader is made of pure aluminum for faster heat dissipation, and the custom performance PCB helps manage heat and provides superior overclocking headroom. Each IC is individually screened for performance potential.
The DDR4 form factor is optimized for the latest Intel DDR4 motherboards and offers higher frequencies, greater bandwidth, and lower power consumption than DDR3 modules. VENGEANCE LPX DDR4 modules are compatibility-tested across latest Intel DDR4 motherboards for reliably fast performance. There’s XMP 2.0 support for trouble-free automatic overclocking. And, they’re available in multiple colors to match your motherboard, your components, or just your style.
| Features | |
|---|---|
| Cooling type | Heatsink |
| Country of origin | Taiwan |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 2.0 |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC/Server |
| Memory clock speed | 3600 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 16 GB |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Vengeance |
| Product Series | LPX |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
- Introducing Vengeance LPX high-performance DDR4 memory











