
Corsair Vengeance LPX - 16 GB 1 x 16 GB DDR4 3000MHz memory module
Vengeance LPX memory is designed for high-performance overclocking. The heatspreader is made of pure aluminum for faster heat dissipation, and the eight-layer PCB helps manage heat and provides superior overclocking headroom.
DESIGNED FOR HIGH-PERFORMANCE OVERCLOCKING
VENGEANCE LPX memory is designed for high-performance overclocking. The heatspreader is made of pure aluminum for faster heat dissipation, and the custom performance PCB helps manage heat and provides superior overclocking headroom. Each IC is individually screened for peak performance potential.
| Features | |
|---|---|
| Cooling type | Heatsink |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 2.0 |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Memory voltage | 1.2,1.35 V |
| CAS latency | 16 |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC/Server |
| Memory clock speed | 3000 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Vengeance |
| Product Series | LPX |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Original: $72.03
-65%$72.03
$25.21Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Vengeance LPX memory is designed for high-performance overclocking. The heatspreader is made of pure aluminum for faster heat dissipation, and the eight-layer PCB helps manage heat and provides superior overclocking headroom.
DESIGNED FOR HIGH-PERFORMANCE OVERCLOCKING
VENGEANCE LPX memory is designed for high-performance overclocking. The heatspreader is made of pure aluminum for faster heat dissipation, and the custom performance PCB helps manage heat and provides superior overclocking headroom. Each IC is individually screened for peak performance potential.
| Features | |
|---|---|
| Cooling type | Heatsink |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 2.0 |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Memory voltage | 1.2,1.35 V |
| CAS latency | 16 |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC/Server |
| Memory clock speed | 3000 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Vengeance |
| Product Series | LPX |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |











