
Corsair Vengeance RGB - 64 GB 2 x 32 GB DDR5 6000 MHz memory module
CORSAIR VENGEANCE RGB DDR5 memory delivers DDR5 performance, higher frequencies, and greater capacities optimized for Intel® motherboards while lighting up your PC with dynamic, individually addressable ten-zone RGB lighting.
| Features | |
|---|---|
| Backlight colour | Various |
| Backlight | Yes |
| Cooling type | Heatsink |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| CAS latency | 30 |
| Component for | PC |
| Memory clock speed | 6000 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 32 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Vengeance |
| Product Series | RGB |
Original: $435.19
-65%$435.19
$152.32Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
CORSAIR VENGEANCE RGB DDR5 memory delivers DDR5 performance, higher frequencies, and greater capacities optimized for Intel® motherboards while lighting up your PC with dynamic, individually addressable ten-zone RGB lighting.
| Features | |
|---|---|
| Backlight colour | Various |
| Backlight | Yes |
| Cooling type | Heatsink |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| CAS latency | 30 |
| Component for | PC |
| Memory clock speed | 6000 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 32 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Vengeance |
| Product Series | RGB |











