
Corsair Vengeance - 96 GB 2 x 48 GB DDR5 6400 MHz memory module
CORSAIR VENGEANCE DDR5, optimized for Intel® motherboards, delivers higher frequencies and greater capacities of DDR5 technology in a high-quality, compact module that suits your system.
| Features | |
|---|---|
| Cooling type | Heatsink |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| CAS latency | 32 |
| Component for | PC |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 48 GB |
| Internal memory | 96 GB |
Original: $625.89
-65%$625.89
$219.06Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
CORSAIR VENGEANCE DDR5, optimized for Intel® motherboards, delivers higher frequencies and greater capacities of DDR5 technology in a high-quality, compact module that suits your system.
| Features | |
|---|---|
| Cooling type | Heatsink |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| CAS latency | 32 |
| Component for | PC |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 48 GB |
| Internal memory | 96 GB |











