
Corsair - 8 GB 1 x 8 GB DDR3 1600 MHz memory module
Corsair built its reputation on performance memory that shines in the most demanding computing situations: extreme gaming and high-transaction processing environments. But not all computers are put to such extreme usage. So we brought the same reliability, testing and Corsair quality to a line of memory designed to support standard computing situations such as popular office applications. Now it’s one of our most popular memory lines. Backed with a lifetime warranty, it is memory you can rely on.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Memory voltage | 1.5 V |
| CAS latency | 11 |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | DIMM |
| Package weight | 31 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
|---|---|
| Package dimensions (WxDxH) | 180 x 127 x 4.5 mm |
Original: $96.45
-65%$96.45
$33.76Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Corsair built its reputation on performance memory that shines in the most demanding computing situations: extreme gaming and high-transaction processing environments. But not all computers are put to such extreme usage. So we brought the same reliability, testing and Corsair quality to a line of memory designed to support standard computing situations such as popular office applications. Now it’s one of our most popular memory lines. Backed with a lifetime warranty, it is memory you can rely on.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Memory voltage | 1.5 V |
| CAS latency | 11 |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | DIMM |
| Package weight | 31 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
|---|---|
| Package dimensions (WxDxH) | 180 x 127 x 4.5 mm |











