
Corsair ValueSelect - 4 GB 1 x 4 GB DDR3L SO-DIMM 1600MHz memory module
Stable, Reliable, Compatible.
ValueSelect memory is tested to Corsair's tough standards and is stable, reliable, and compatible with virtually all major notebook and netbook PCs. Back by a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | Taiwan |
| Product colour | Green |
| Memory voltage | 1.35 V |
| CAS latency | 9 |
| Memory form factor | 204-pin SO-DIMM |
| Component for | Laptop |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Original: $79.50
-65%$79.50
$27.82Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stable, Reliable, Compatible.
ValueSelect memory is tested to Corsair's tough standards and is stable, reliable, and compatible with virtually all major notebook and netbook PCs. Back by a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | Taiwan |
| Product colour | Green |
| Memory voltage | 1.35 V |
| CAS latency | 9 |
| Memory form factor | 204-pin SO-DIMM |
| Component for | Laptop |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |











