
Corsair ValueSelect - 4GB 1 x 4 GB DDR3 SO-DIMM 1333 MHz memory module
Sometimes, making the right choice is easy. As the leader in high performance DDR3 memory technology Corsair offers the most comprehensive solutions for the latest Intel Core i7 and Core i5 processors. Choose the top of the line DOMINATOR GT, the ultrafast DOMINATOR, or one of our classic memory solutions to match your Intel platform.
| Features | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Country of origin | China |
| Product colour | Multicolour |
| SPD profile | Yes |
| Memory voltage | 1.5 V |
| CAS latency | 9 |
| Memory form factor | 204-pin SO-DIMM |
| Component for | Laptop |
| Memory clock speed | 1333 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 30 mm |
| Width | 67.6 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sometimes, making the right choice is easy. As the leader in high performance DDR3 memory technology Corsair offers the most comprehensive solutions for the latest Intel Core i7 and Core i5 processors. Choose the top of the line DOMINATOR GT, the ultrafast DOMINATOR, or one of our classic memory solutions to match your Intel platform.
| Features | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Country of origin | China |
| Product colour | Multicolour |
| SPD profile | Yes |
| Memory voltage | 1.5 V |
| CAS latency | 9 |
| Memory form factor | 204-pin SO-DIMM |
| Component for | Laptop |
| Memory clock speed | 1333 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 30 mm |
| Width | 67.6 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |











