Samsung EF-QA135TTE mobile phone case 16.5 cm (6.5") Cover Transparent
Sleek and subtle
Two choices let you go totally transparent to show off your phone's colour, or add another layer of depth with a clear black tint. When it's on, the case's slim profile easily slides into your pocket or bag.
Battles against bumps and scratches
Made of a durable and flexible material called TPU, this case helps safeguard your phone against the shocks and scratches it may encounter during the day. A clear case made to help protect your phone.
Tie on some fun
It's easy to add some fun to your phone. Simply slip a strap or lanyard through the corner to personalise your case and make your phone stand out from the crowd.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | South Korea |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy A13 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Transparent |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Technical details | |
|---|---|
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 3926909790 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 40 g |
| Depth | 11.9 mm |
| Height | 169.1 mm |
| Width | 80.5 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Package weight | 72 g |
| Package height | 17.4 mm |
| Package depth | 89 mm |
| Package width | 198.7 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
Original: $66.79
-65%$66.79
$23.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sleek and subtle
Two choices let you go totally transparent to show off your phone's colour, or add another layer of depth with a clear black tint. When it's on, the case's slim profile easily slides into your pocket or bag.
Battles against bumps and scratches
Made of a durable and flexible material called TPU, this case helps safeguard your phone against the shocks and scratches it may encounter during the day. A clear case made to help protect your phone.
Tie on some fun
It's easy to add some fun to your phone. Simply slip a strap or lanyard through the corner to personalise your case and make your phone stand out from the crowd.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | South Korea |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy A13 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Transparent |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Technical details | |
|---|---|
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 3926909790 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 40 g |
| Depth | 11.9 mm |
| Height | 169.1 mm |
| Width | 80.5 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Package weight | 72 g |
| Package height | 17.4 mm |
| Package depth | 89 mm |
| Package width | 198.7 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |





















