
ADATA - 4 GB 1 x 4 GB DDR4 SO-DIMM 2666 MHz memory module
DDR4 offers multiple advantages over previous DRAM generations, and ADATA provides the highest quality and the fastest performance. Our Premier DDR4 2666 SO-DIMM memory modules for notebooks arrive in convenient 8GB to 16GB for instant upgrades on any compatible notebook. They deliver faster data transfers than DDR3, coupled with lower energy consumption that reduces heat and extends battery life. Our DDR4 is also optimized to unlock the power of the newest Intel processors.
| Features | |
|---|---|
| JEDEC standard | Yes |
| Memory voltage | 1.2 V |
| CAS latency | 19 |
| ECC | No |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Component for | Laptop |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | RoHS |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
|---|---|
| Height (imperial) | 3 cm (1.18") |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
DDR4 offers multiple advantages over previous DRAM generations, and ADATA provides the highest quality and the fastest performance. Our Premier DDR4 2666 SO-DIMM memory modules for notebooks arrive in convenient 8GB to 16GB for instant upgrades on any compatible notebook. They deliver faster data transfers than DDR3, coupled with lower energy consumption that reduces heat and extends battery life. Our DDR4 is also optimized to unlock the power of the newest Intel processors.
| Features | |
|---|---|
| JEDEC standard | Yes |
| Memory voltage | 1.2 V |
| CAS latency | 19 |
| ECC | No |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Component for | Laptop |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | RoHS |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
|---|---|
| Height (imperial) | 3 cm (1.18") |











