
Targus AKB30DE keyboard USB QWERTZ German Black
Overview
The Targus USB Wired German-language Keyboard features a full-size standard layout for ergonomic comfort. This keyboard meets corporate IT standards for its quality construction and functional layout. The 5' USB cable provides true plug and play capabilities making this keyboard simple and easy to use.
| Keyboard | |
|---|---|
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Pointing device | No |
| Keyboard language | German |
| Keyboard layout | QWERTZ |
| Device interface | USB |
| Recommended usage | Home |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Wrist rest | No |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1.52 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 2000, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard weight | 600 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 457.2 x 152.4 x 25.4 mm |
Original: $54.14
-65%$54.14
$18.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Overview
The Targus USB Wired German-language Keyboard features a full-size standard layout for ergonomic comfort. This keyboard meets corporate IT standards for its quality construction and functional layout. The 5' USB cable provides true plug and play capabilities making this keyboard simple and easy to use.
| Keyboard | |
|---|---|
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Pointing device | No |
| Keyboard language | German |
| Keyboard layout | QWERTZ |
| Device interface | USB |
| Recommended usage | Home |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Wrist rest | No |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1.52 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 2000, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard weight | 600 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 457.2 x 152.4 x 25.4 mm |






















