
Logitech K380 - Multi-Device Wireless Bluetooth Keyboard in Pink
MINIMALIST. MODERN. VERSATILE
Minimalist keyboard for computers, tablets and phones
OWN. YOUR. SPACE.
Make any space minimalist, modern, and versatile with the K380 Slim Multi-Device—an ultra-thin, design-forward keyboard perfect for typing on your computer, smartphone, tablet, and more. It’s the ideal companion for your everyday multitasking.
SLIM & BEAUTIFUL
New colors, new you. Own your space with a Rose, Off-White or Graphite keyboard that matches your favorite accessories. Your desk setup? It’s now a design statement.
YOUR SPACE. ANYWHERE.
Minimalist, modern—and mobile. The slim, lightweight K380 Multi-Device keyboard is outfitted with Bluetooth® so you can multitask at home, on the go, or at your favorite cafe. Type on a laptop, phone or tablet and own your space wherever you go.
TYPE ON ANYTHING
Any device, any OS. K380 Multi-Device connects to all Bluetooth wireless devices with external keyboard support, so you can work seamlessly with Windows®, Mac, ChromeOS™, Android™, iOS, and even Apple TV.It automatically maps keys, remembers shortcuts, and gives you a familiar layout for your preferred platform.
TYPE. EASY-SWITCH. TYPE.
Connect up to three devices—even with different operating systems— and switch between them with a tap. So you can type, switch, and keep on typing.
COMFORTABLE LAPTOP-STYLE TYPING
All the keys in a tight design. The extra-small footprint lets you place your mouse closer for less arm reaching, more comfort, and better body posture. Scooped, low-profile scissor keys love the shape of your fingertips, offering a fluid, quiet, familiar laptop-like typing experience. Plus, it fits in your bag.
WORRY-FREE 2-YEAR BATTERY LIFE
Two years, two AAA alkaline batteries—pre-installed. So you can take pleasure in forgetting all about it.
| Keyboard | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| Bluetooth version | 3.0 |
| Multi-device support | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard form factor | Mini |
| Pointing device | No |
| Keyboard language | English |
| Keyboard layout | QZERTY |
| Device interface | Bluetooth |
| Recommended usage | Universal |
| Design | |
|---|---|
| Battery LED indicator | Yes |
| LED indicators | Battery, Bluetooth |
| Product colour | Pink |
| Wrist rest | No |
| Ergonomic design | No |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Features | |
|---|---|
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
|---|---|
| Number of batteries supported | 2 |
| Service life of battery | 24 month(s) |
| Battery technology | Alkaline |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Keyboard battery type | AAA |
| Power source type | Battery |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Mobile operating systems supported | iPadOS, iOS 11.0, iOS 11.4, iOS 12, iOS 13, iOS 14.5, Android 8.0, Android 9.0, Android 10.0, Android 10 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Mouse weight | 107 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 59 x 107 x 26.5 mm |
| Keyboard weight | 423 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 279.5 x 124.2 x 16.4 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 540 g |
| Package height | 32 mm |
| Package depth | 296 mm |
| Package width | 136 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Batteries included | Yes |
| Receiver weight | 1.8 g |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 18.7 x 6.1 x 14.4 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case gross weight | 4.56 kg |
| Master (outer) case height | 287 mm |
| Master (outer) case length | 305 mm |
| Master (outer) case width | 136 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
- K380 Multi-Device Bluetooth Keyboard
- K380 Multi-Device Bluetooth Keyboard
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
MINIMALIST. MODERN. VERSATILE
Minimalist keyboard for computers, tablets and phones
OWN. YOUR. SPACE.
Make any space minimalist, modern, and versatile with the K380 Slim Multi-Device—an ultra-thin, design-forward keyboard perfect for typing on your computer, smartphone, tablet, and more. It’s the ideal companion for your everyday multitasking.
SLIM & BEAUTIFUL
New colors, new you. Own your space with a Rose, Off-White or Graphite keyboard that matches your favorite accessories. Your desk setup? It’s now a design statement.
YOUR SPACE. ANYWHERE.
Minimalist, modern—and mobile. The slim, lightweight K380 Multi-Device keyboard is outfitted with Bluetooth® so you can multitask at home, on the go, or at your favorite cafe. Type on a laptop, phone or tablet and own your space wherever you go.
TYPE ON ANYTHING
Any device, any OS. K380 Multi-Device connects to all Bluetooth wireless devices with external keyboard support, so you can work seamlessly with Windows®, Mac, ChromeOS™, Android™, iOS, and even Apple TV.It automatically maps keys, remembers shortcuts, and gives you a familiar layout for your preferred platform.
TYPE. EASY-SWITCH. TYPE.
Connect up to three devices—even with different operating systems— and switch between them with a tap. So you can type, switch, and keep on typing.
COMFORTABLE LAPTOP-STYLE TYPING
All the keys in a tight design. The extra-small footprint lets you place your mouse closer for less arm reaching, more comfort, and better body posture. Scooped, low-profile scissor keys love the shape of your fingertips, offering a fluid, quiet, familiar laptop-like typing experience. Plus, it fits in your bag.
WORRY-FREE 2-YEAR BATTERY LIFE
Two years, two AAA alkaline batteries—pre-installed. So you can take pleasure in forgetting all about it.
| Keyboard | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| Bluetooth version | 3.0 |
| Multi-device support | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard form factor | Mini |
| Pointing device | No |
| Keyboard language | English |
| Keyboard layout | QZERTY |
| Device interface | Bluetooth |
| Recommended usage | Universal |
| Design | |
|---|---|
| Battery LED indicator | Yes |
| LED indicators | Battery, Bluetooth |
| Product colour | Pink |
| Wrist rest | No |
| Ergonomic design | No |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Features | |
|---|---|
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
|---|---|
| Number of batteries supported | 2 |
| Service life of battery | 24 month(s) |
| Battery technology | Alkaline |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Keyboard battery type | AAA |
| Power source type | Battery |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Mobile operating systems supported | iPadOS, iOS 11.0, iOS 11.4, iOS 12, iOS 13, iOS 14.5, Android 8.0, Android 9.0, Android 10.0, Android 10 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Mouse weight | 107 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 59 x 107 x 26.5 mm |
| Keyboard weight | 423 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 279.5 x 124.2 x 16.4 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 540 g |
| Package height | 32 mm |
| Package depth | 296 mm |
| Package width | 136 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Batteries included | Yes |
| Receiver weight | 1.8 g |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 18.7 x 6.1 x 14.4 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case gross weight | 4.56 kg |
| Master (outer) case height | 287 mm |
| Master (outer) case length | 305 mm |
| Master (outer) case width | 136 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
- K380 Multi-Device Bluetooth Keyboard
- K380 Multi-Device Bluetooth Keyboard




















