
MSI VIGOR GK30 - USB Wired RGB Mechanical Gaming Keyboard in Black (QWERTY UK)
SOLID BASE WITH MECHANICAL-LIKE SWITCHES
Mechanical-like plunger switches with 3-part construction provides a crisp typing experience with over 12 million life span.
SHOW YOUR COLORS
Customize your GK30 with millions of colors and up to 10 lighting effects in 6 lighting areas via Dragon Center.
CONTROL LED AND MEDIA VIA HOTKEYS
Convenient lighting hotkeys allow you to change speed, direction or mode without installing software.
At the top are hotkeys for volume adjustment and media controls.
STYLISH & PRACTICAL
GK30's water resistant floating key design looks great, but also makes it easy to clean when it gets dirty.
STAND YOUR GROUND IN BATTLE
The extremely steady Gaming Base right under the space bar provides increased support and improves anti-slip performance while gaming.
SUPPORTED BY DRAGON CENTER
Adjust detailed settings to personalize your specific style in the latest Dragon Center software.
| Keyboard | |
|---|---|
| Rollover | 6-key rollover |
| Connectivity technology | Wired |
| Windows keys | Yes |
| Keyboard keys operating life | 12 million characters |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Pointing device | No |
| Keyboard language | UK English |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Device interface | USB |
| Recommended usage | Gaming |
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Wrist rest | No |
| Keyboard style | Straight |
| Adjustable backlight | Yes |
| Backlight colour | Various |
| Backlight type | RGB LED |
| Backlight | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Anti-ghosting | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard weight | 1.04 kg |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 438 x 157 x 38 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of products included | 1 pc(s) |
- Gear up with the GH30, GK30 & GM11
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SOLID BASE WITH MECHANICAL-LIKE SWITCHES
Mechanical-like plunger switches with 3-part construction provides a crisp typing experience with over 12 million life span.
SHOW YOUR COLORS
Customize your GK30 with millions of colors and up to 10 lighting effects in 6 lighting areas via Dragon Center.
CONTROL LED AND MEDIA VIA HOTKEYS
Convenient lighting hotkeys allow you to change speed, direction or mode without installing software.
At the top are hotkeys for volume adjustment and media controls.
STYLISH & PRACTICAL
GK30's water resistant floating key design looks great, but also makes it easy to clean when it gets dirty.
STAND YOUR GROUND IN BATTLE
The extremely steady Gaming Base right under the space bar provides increased support and improves anti-slip performance while gaming.
SUPPORTED BY DRAGON CENTER
Adjust detailed settings to personalize your specific style in the latest Dragon Center software.
| Keyboard | |
|---|---|
| Rollover | 6-key rollover |
| Connectivity technology | Wired |
| Windows keys | Yes |
| Keyboard keys operating life | 12 million characters |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Pointing device | No |
| Keyboard language | UK English |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Device interface | USB |
| Recommended usage | Gaming |
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Wrist rest | No |
| Keyboard style | Straight |
| Adjustable backlight | Yes |
| Backlight colour | Various |
| Backlight type | RGB LED |
| Backlight | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Anti-ghosting | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard weight | 1.04 kg |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 438 x 157 x 38 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of products included | 1 pc(s) |
- Gear up with the GH30, GK30 & GM11






















