
MSI MPG A1000GS - 1000W 80+ Gold Fully Modular Power Supply Unit
Featuring ATX 3.1 and PCIe 5.1 support with two 12V-2x6 connectors, these PSUs are built to handle NVIDIA’s 50 series graphics cards and AI PCs with ease. Advanced thermal solutions ensure cool, stable, and efficient operation, even under heavy loads, giving you the reliability and durability you need for gaming, streaming, or AI-powered tasks.
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 13.5 cm |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 13.5 cm |
| Power | |
| Total power | 1000 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Combined power (+12V) | 1000 W |
| Combined power (+5V) | 120 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 22 A |
| Max output current (+12V) | 83.3 A |
| Max output current (+5V) | 22 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector | 24-pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 8 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 4 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 1 |
| EPS power connector (4+4 pin) | Yes |
| PCI Express power connectors (16-pin) | 2 |
| Performance | |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Purpose | PC |
| Bearing technology | FDB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 86 mm |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
Original: $228.78
-65%$228.78
$80.07Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Featuring ATX 3.1 and PCIe 5.1 support with two 12V-2x6 connectors, these PSUs are built to handle NVIDIA’s 50 series graphics cards and AI PCs with ease. Advanced thermal solutions ensure cool, stable, and efficient operation, even under heavy loads, giving you the reliability and durability you need for gaming, streaming, or AI-powered tasks.
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 13.5 cm |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 13.5 cm |
| Power | |
| Total power | 1000 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Combined power (+12V) | 1000 W |
| Combined power (+5V) | 120 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 22 A |
| Max output current (+12V) | 83.3 A |
| Max output current (+5V) | 22 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector | 24-pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 8 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 4 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 1 |
| EPS power connector (4+4 pin) | Yes |
| PCI Express power connectors (16-pin) | 2 |
| Performance | |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Purpose | PC |
| Bearing technology | FDB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 86 mm |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |



















