
Anti-glare Screen protector for Fairphone 5
While the Fairphone 5 display is already tough by itself, this 9h tempered glass screen protector gives it an extra layer of durability, literally.
BLUE LIGHT FILTER
Choose for a blue light filter and protect your eyes from strain.
TOUGH AS NAILS
It resists scratches, low-level drops, and even reduces finger prints. Now that's durable.
PHONE COMPATIBILITY
Made for the Fairphone 5 only.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Blue light protection, Scratch resistant |
| Maximum screen size | 16.4 cm (6.46") |
| Compatibility | Fairphone 5 |
| Brand compatibility | Fairphone |
| Protector type | Anti-glare screen protector |
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 12.4 g |
| Thickness | 0.33 mm |
| Screen size HxW | 157 x 71.23 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per box | 1 pc(s) |
Original: $33.54
-65%$33.54
$11.74Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
While the Fairphone 5 display is already tough by itself, this 9h tempered glass screen protector gives it an extra layer of durability, literally.
BLUE LIGHT FILTER
Choose for a blue light filter and protect your eyes from strain.
TOUGH AS NAILS
It resists scratches, low-level drops, and even reduces finger prints. Now that's durable.
PHONE COMPATIBILITY
Made for the Fairphone 5 only.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Blue light protection, Scratch resistant |
| Maximum screen size | 16.4 cm (6.46") |
| Compatibility | Fairphone 5 |
| Brand compatibility | Fairphone |
| Protector type | Anti-glare screen protector |
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 12.4 g |
| Thickness | 0.33 mm |
| Screen size HxW | 157 x 71.23 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per box | 1 pc(s) |












