✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

CHERRY TouchBoard G80-11900 keyboard USB AZERTY French Black
AZERTY, FR, USB, 100 mA, 1000 g, 1.75 m, 1000 dpi, MX
The multifunctional TouchBoard is the perfect solution for limited spaces in situations requiring the functions of a "mouse". Particularly in hard industrial applications, the Cherry keyboard shows what she is made of. The model combines outstanding quality with long service life and precise, easy-to-operate touchpad.
| Keyboard | |
|---|---|
| Certification | cURus, c-tick, VCCI, CE, FCC, ÜG-VDE |
| Fingerprint reader | No |
| Purpose | PC/Server |
| USB hub | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Windows keys | Yes |
| Keyboard keys operating life | 50 million characters |
| Keyboard number of keys | 105 |
| Keyboard key switch technology | Cherry MX Black |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Pointing device | Touchpad + mouse buttons |
| Keyboard language | French |
| Keyboard layout | AZERTY |
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Device interface | USB |
| Recommended usage | Universal |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Connector contacts plating | Gold |
| Game edition | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Wrist rest | No |
| Ergonomic design | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1.75 m |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption | 100 mA |
| Power source type | USB |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| General | |
|---|---|
| Product Family | TouchBoard |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard weight | 1 kg |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 415 x 37 x 193 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.2 kg |
| Package height | 250 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Package width | 447 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 66 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Other features | |
|---|---|
| Internal | No |
$253.29
CHERRY TouchBoard G80-11900 keyboard USB AZERTY French Black—
$253.29
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
AZERTY, FR, USB, 100 mA, 1000 g, 1.75 m, 1000 dpi, MX
The multifunctional TouchBoard is the perfect solution for limited spaces in situations requiring the functions of a "mouse". Particularly in hard industrial applications, the Cherry keyboard shows what she is made of. The model combines outstanding quality with long service life and precise, easy-to-operate touchpad.
| Keyboard | |
|---|---|
| Certification | cURus, c-tick, VCCI, CE, FCC, ÜG-VDE |
| Fingerprint reader | No |
| Purpose | PC/Server |
| USB hub | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Windows keys | Yes |
| Keyboard keys operating life | 50 million characters |
| Keyboard number of keys | 105 |
| Keyboard key switch technology | Cherry MX Black |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Pointing device | Touchpad + mouse buttons |
| Keyboard language | French |
| Keyboard layout | AZERTY |
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Device interface | USB |
| Recommended usage | Universal |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Connector contacts plating | Gold |
| Game edition | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Wrist rest | No |
| Ergonomic design | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1.75 m |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption | 100 mA |
| Power source type | USB |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| General | |
|---|---|
| Product Family | TouchBoard |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard weight | 1 kg |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 415 x 37 x 193 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.2 kg |
| Package height | 250 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Package width | 447 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 66 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Other features | |
|---|---|
| Internal | No |






















