
Apple Magic - Wireless Bluetooth Keyboard in White (QWERTZ German)
Magic Keyboard with Numeric Keypad features an extended layout, with document navigation controls for quick scrolling and full-size arrow keys for gaming. A scissor mechanism beneath each key allows for increased stability, while optimized key travel and a low profile provide a comfortable and precise typing experience. The numeric keypad is also great for spreadsheets and finance applications. And the built-in, rechargeable battery is incredibly long-lasting, powering your keyboard for about a month or more between charges.
| Keyboard | |
|---|---|
| Purpose | Universal |
| USB hub | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Multimedia keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Pointing device | No |
| Keyboard language | German |
| Keyboard layout | QWERTZ |
| Device interface | Bluetooth |
| Recommended usage | Universal |
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | White |
| Wrist rest | No |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard style | Straight |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard weight | 390 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 418.7 x 114.9 x 10.9 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Other features | |
|---|---|
| Internal | No |
Original: $201.78
-65%$201.78
$70.62Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Magic Keyboard with Numeric Keypad features an extended layout, with document navigation controls for quick scrolling and full-size arrow keys for gaming. A scissor mechanism beneath each key allows for increased stability, while optimized key travel and a low profile provide a comfortable and precise typing experience. The numeric keypad is also great for spreadsheets and finance applications. And the built-in, rechargeable battery is incredibly long-lasting, powering your keyboard for about a month or more between charges.
| Keyboard | |
|---|---|
| Purpose | Universal |
| USB hub | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Multimedia keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Pointing device | No |
| Keyboard language | German |
| Keyboard layout | QWERTZ |
| Device interface | Bluetooth |
| Recommended usage | Universal |
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | White |
| Wrist rest | No |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard style | Straight |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard weight | 390 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 418.7 x 114.9 x 10.9 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Other features | |
|---|---|
| Internal | No |






















