
Apple Magic - USB Wired + Bluetooth Keyboard in White (QWERTY Portuguese)
Magic Keyboard is available with Touch ID, providing fast, easy, and secure authentication for logins and purchases.
Magic Keyboard with Touch ID and Numeric Keypad delivers a remarkably comfortable and precise typing experience. It features an extended layout, with document navigation controls for quick scrolling and full-size arrow keys, which are great for gaming. The numeric keypad is also ideal for spreadsheets and finance applications. It’s wireless and features a rechargeable battery that will power your keyboard for about a month or more between charges.¹ It pairs automatically with your Mac, so you can get to work right away. And it includes a woven USB-C to Lightning Cable that lets you pair and charge by connecting to a USB-C port on your Mac.
| Keyboard | |
|---|---|
| Multimedia keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard language | Portuguese |
| Device interface | USB + Bluetooth |
| Recommended usage | Universal |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Aluminium, White |
| Keyboard style | Straight |
| Features | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-C |
| Power | |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Power source type | Battery, USB |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard weight | 369 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 418.7 x 114.9 x 10.9 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Magic Keyboard is available with Touch ID, providing fast, easy, and secure authentication for logins and purchases.
Magic Keyboard with Touch ID and Numeric Keypad delivers a remarkably comfortable and precise typing experience. It features an extended layout, with document navigation controls for quick scrolling and full-size arrow keys, which are great for gaming. The numeric keypad is also ideal for spreadsheets and finance applications. It’s wireless and features a rechargeable battery that will power your keyboard for about a month or more between charges.¹ It pairs automatically with your Mac, so you can get to work right away. And it includes a woven USB-C to Lightning Cable that lets you pair and charge by connecting to a USB-C port on your Mac.
| Keyboard | |
|---|---|
| Multimedia keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard language | Portuguese |
| Device interface | USB + Bluetooth |
| Recommended usage | Universal |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Aluminium, White |
| Keyboard style | Straight |
| Features | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-C |
| Power | |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Power source type | Battery, USB |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard weight | 369 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 418.7 x 114.9 x 10.9 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |






















