
Apple Magic - USB Wired + Bluetooth Keyboard in Aluminium / White (Arabic)
Magic Keyboard is now available with Touch ID, providing fast, easy, and secure authentication for logins and purchases.
Magic Keyboard with Touch ID delivers a remarkably comfortable and precise typing experience. It’s also wireless and rechargeable, with an incredibly long-lasting internal battery that will power your keyboard for about a month or more between charges. It pairs automatically with your Mac, so you can get to work right away. And it includes a woven USB-C to Lightning Cable that lets you pair and charge by connecting to a USB-C port on your Mac.
| Keyboard | |
|---|---|
| Multimedia keys | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard form factor | 60% |
| Pointing device | No |
| Keyboard language | Arabic |
| Device interface | USB + Bluetooth |
| Recommended usage | Universal |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Aluminium, White |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Keyboard style | Straight |
| Power | |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard weight | 243 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 278.9 x 114.9 x 10.9 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
Original: $226.49
-65%$226.49
$79.27Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Magic Keyboard is now available with Touch ID, providing fast, easy, and secure authentication for logins and purchases.
Magic Keyboard with Touch ID delivers a remarkably comfortable and precise typing experience. It’s also wireless and rechargeable, with an incredibly long-lasting internal battery that will power your keyboard for about a month or more between charges. It pairs automatically with your Mac, so you can get to work right away. And it includes a woven USB-C to Lightning Cable that lets you pair and charge by connecting to a USB-C port on your Mac.
| Keyboard | |
|---|---|
| Multimedia keys | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard form factor | 60% |
| Pointing device | No |
| Keyboard language | Arabic |
| Device interface | USB + Bluetooth |
| Recommended usage | Universal |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Aluminium, White |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Keyboard style | Straight |
| Power | |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard weight | 243 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 278.9 x 114.9 x 10.9 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |






















