
Apple Magic with Touch ID - Bluetooth Wireless Keyboard in White (QWERTY US)
Magic Keyboard is now available with Touch ID, providing fast, easy, and secure authentication for logins and purchases.
Magic Keyboard with Touch ID delivers a remarkably comfortable and precise typing experience. It’s also wireless and rechargeable, with an incredibly long-lasting internal battery that will power your keyboard for about a month or more between charges.¹ It pairs automatically with your Mac, so you can get to work right away. And it includes a woven USB-C to Lightning Cable that lets you pair and charge by connecting to a USB-C port on your Mac.
| Keyboard | |
|---|---|
| Multimedia keys | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard form factor | Mini |
| Pointing device | No |
| Keyboard language | US English |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Device interface | Bluetooth |
| Recommended usage | Home |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Keyboard style | Straight |
| Power | |
|---|---|
| Charging source | Lightning |
| Rechargeable | Yes |
| Battery life (max) | 730 h |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Power source type | Battery |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard weight | 243 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 278.9 x 114.9 x 10.9 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Magic Keyboard is now available with Touch ID, providing fast, easy, and secure authentication for logins and purchases.
Magic Keyboard with Touch ID delivers a remarkably comfortable and precise typing experience. It’s also wireless and rechargeable, with an incredibly long-lasting internal battery that will power your keyboard for about a month or more between charges.¹ It pairs automatically with your Mac, so you can get to work right away. And it includes a woven USB-C to Lightning Cable that lets you pair and charge by connecting to a USB-C port on your Mac.
| Keyboard | |
|---|---|
| Multimedia keys | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard form factor | Mini |
| Pointing device | No |
| Keyboard language | US English |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Device interface | Bluetooth |
| Recommended usage | Home |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Keyboard style | Straight |
| Power | |
|---|---|
| Charging source | Lightning |
| Rechargeable | Yes |
| Battery life (max) | 730 h |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Power source type | Battery |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard weight | 243 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 278.9 x 114.9 x 10.9 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |






















