
Apple MT5V3ZM/A - 49mm Olive Alpine Loop - Large
The rugged Alpine Loop is made from two textile layers woven together into one continuous piece without stitching. High-strength yarns reinforce the top loops, and the corrosion-resistant titanium G-hook slides easily into the loops for secure fit.
This strap is carbon neutral. The Alpine Loop contains 43% recycled content by weight, 100% of manufacturing electricity is covered by clean energy, and 50% or more of all carbon-neutral Apple Watch products are shipped without aeroplanes.
| Features | |
|---|---|
| Band size | L |
| Material | Recycled polyester, Titanium, Spandex |
| Compatibility | Apple Watch 44mm, 45mm, 49mm |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Olive |
| Compatible device type | Smartwatch |
| Product type | Band |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Wrist size range | 165 - 210 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Original: $119.28
-65%$119.28
$41.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The rugged Alpine Loop is made from two textile layers woven together into one continuous piece without stitching. High-strength yarns reinforce the top loops, and the corrosion-resistant titanium G-hook slides easily into the loops for secure fit.
This strap is carbon neutral. The Alpine Loop contains 43% recycled content by weight, 100% of manufacturing electricity is covered by clean energy, and 50% or more of all carbon-neutral Apple Watch products are shipped without aeroplanes.
| Features | |
|---|---|
| Band size | L |
| Material | Recycled polyester, Titanium, Spandex |
| Compatibility | Apple Watch 44mm, 45mm, 49mm |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Olive |
| Compatible device type | Smartwatch |
| Product type | Band |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Wrist size range | 165 - 210 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |























