
Apple MPL93ZM/A - 41mm Storm Blue Sport Loop
Soft, breathable and lightweight, the Sport Loop features a hook-and-loop fastener for quick and easy adjustment. The double-layer nylon weave has dense loops on the skin side that provide soft cushioning while allowing moisture to escape. On the reverse side, the attachment loops are securely anchored for superior durability.
| Features | |
|---|---|
| Lightweight | Yes |
| Material | Nylon |
| Compatibility | Watch 38mmWatch 40mmWatch 41mm |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Blue |
| Compatible device type | Smartwatch |
| Product type | Band |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Wrist size range | 130 - 200 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Soft, breathable and lightweight, the Sport Loop features a hook-and-loop fastener for quick and easy adjustment. The double-layer nylon weave has dense loops on the skin side that provide soft cushioning while allowing moisture to escape. On the reverse side, the attachment loops are securely anchored for superior durability.
| Features | |
|---|---|
| Lightweight | Yes |
| Material | Nylon |
| Compatibility | Watch 38mmWatch 40mmWatch 41mm |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Blue |
| Compatible device type | Smartwatch |
| Product type | Band |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Wrist size range | 130 - 200 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |





















