
Apple MT603ZM/A - 49mm Green/Grey Trail Loop - M/L
The ultra-thin, lightweight Trail Loop is made from a nylon weave creating a soft strap with increased elasticity for a comfortable fit. The strap is infinitely adjustable with a convenient pull tab for quick adjustments on the go.
This strap is carbon neutral. The Trail Loop contains 32% recycled content by weight, 100% of manufacturing electricity is covered by clean energy, and 50% or more of all carbon-neutral Apple Watch products are shipped without aeroplanes.
| Features | |
|---|---|
| Band size | M/L |
| Material | Nylon, Recycled polyester, Titanium, Spandex |
| Compatibility | Apple Watch 44mm, 45mm, 49mm |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Green, Grey |
| Compatible device type | Smartwatch |
| Product type | Band |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Wrist size range | 145 - 220 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Original: $119.28
-65%$119.28
$41.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The ultra-thin, lightweight Trail Loop is made from a nylon weave creating a soft strap with increased elasticity for a comfortable fit. The strap is infinitely adjustable with a convenient pull tab for quick adjustments on the go.
This strap is carbon neutral. The Trail Loop contains 32% recycled content by weight, 100% of manufacturing electricity is covered by clean energy, and 50% or more of all carbon-neutral Apple Watch products are shipped without aeroplanes.
| Features | |
|---|---|
| Band size | M/L |
| Material | Nylon, Recycled polyester, Titanium, Spandex |
| Compatibility | Apple Watch 44mm, 45mm, 49mm |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Green, Grey |
| Compatible device type | Smartwatch |
| Product type | Band |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Wrist size range | 145 - 220 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |























