
Apple MQE43ZM/A - 49mm Green Alpine Loop - Large
The rugged Alpine Loop is made from two textile layers woven together into one continuous piece without stitching, with a titanium G-hook to ensure a secure fit.
| Features | |
|---|---|
| Band size | L |
| Material | Polyester |
| Compatibility | Watch 44mmWatch 45mmWatch 49mm |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Green |
| Compatible device type | Smartwatch |
| Product type | Band |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Wrist size range | 165 - 210 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The rugged Alpine Loop is made from two textile layers woven together into one continuous piece without stitching, with a titanium G-hook to ensure a secure fit.
| Features | |
|---|---|
| Band size | L |
| Material | Polyester |
| Compatibility | Watch 44mmWatch 45mmWatch 49mm |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Green |
| Compatible device type | Smartwatch |
| Product type | Band |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Wrist size range | 165 - 210 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |























