
Zotac GAMING - NVIDIA 4 GB GDDR6 GeForce GTX 1630 graphics card
ZOTAC GAMING GeForce GTX 1630
ZT-T16300F-10L
The new ZOTAC GAMING GeForce GTX graphics cards based on the award-winning NVIDIA Turing architecture are packed with GDDR6 ultra-fast memory and power efficiency. With its super compact design which can fit in 99% of systems, get ready to get fast and game strong.
| Processor | |
|---|---|
| Processor frequency | 1785 MHz |
| CUDA cores | 512 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce GTX 1630 |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bandwidth (max) | 12 GB/s |
| Memory clock speed | 1785 MHz |
| Memory bus | 64 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DisplayPort version | 1.4a |
| HDMI version | 2.0b |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express 3.0 |
| Performance | |
|---|---|
| Dual Link DVI | Yes |
| HDCP | Yes |
| OpenGL version | 4.6 |
| DirectX version | 12.1 |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Illumination | No |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 75 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7 x64 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 38.8 mm |
| Height | 111.1 mm |
| Width | 151 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Manual | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
ZOTAC GAMING GeForce GTX 1630
ZT-T16300F-10L
The new ZOTAC GAMING GeForce GTX graphics cards based on the award-winning NVIDIA Turing architecture are packed with GDDR6 ultra-fast memory and power efficiency. With its super compact design which can fit in 99% of systems, get ready to get fast and game strong.
| Processor | |
|---|---|
| Processor frequency | 1785 MHz |
| CUDA cores | 512 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce GTX 1630 |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bandwidth (max) | 12 GB/s |
| Memory clock speed | 1785 MHz |
| Memory bus | 64 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DisplayPort version | 1.4a |
| HDMI version | 2.0b |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express 3.0 |
| Performance | |
|---|---|
| Dual Link DVI | Yes |
| HDCP | Yes |
| OpenGL version | 4.6 |
| DirectX version | 12.1 |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Illumination | No |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 75 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7 x64 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 38.8 mm |
| Height | 111.1 mm |
| Width | 151 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Manual | Yes |





















