
Zotac GAMING AMP - NVIDIA 16 GB GDDR6X GeForce RTX 4080 SUPER graphics card
Love Gaming with the all-new ZOTAC GAMING GeForce® graphics card powered by the NVIDIA Ada Lovelace architecture and DLSS 3.5. Using cutting-edge cooling technologies derived from the flagship model, The 4080 SUPER AMP features a higher boost clock, is refined with noise enhancements, strong durability, and enables stronger performance.
| Processor | |
|---|---|
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Processor boost clock speed | 2610 MHz |
| CUDA cores | 10240 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 4080 SUPER |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Memory | |
|---|---|
| Data transfer rate | 23 Gbit/s |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6X |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DisplayPort version | 1.4a |
| HDMI version | 2.1a |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| Performance | |
|---|---|
| Dual Link DVI | No |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| OpenGL version | 4.6 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| Design | |
|---|---|
| Cooling technology | Zotac IceStorm 2.0 |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 320 W |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Minimum system power supply | 750 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Minimum system requirements | Windows 11 / 10 (64-bit, v1809 November 2018) |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 125.2 mm |
| Height | 58.5 mm |
| Width | 307.7 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Manual | Yes |
Original: $1,460.62
-65%$1,460.62
$511.22Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Love Gaming with the all-new ZOTAC GAMING GeForce® graphics card powered by the NVIDIA Ada Lovelace architecture and DLSS 3.5. Using cutting-edge cooling technologies derived from the flagship model, The 4080 SUPER AMP features a higher boost clock, is refined with noise enhancements, strong durability, and enables stronger performance.
| Processor | |
|---|---|
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Processor boost clock speed | 2610 MHz |
| CUDA cores | 10240 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 4080 SUPER |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Memory | |
|---|---|
| Data transfer rate | 23 Gbit/s |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6X |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DisplayPort version | 1.4a |
| HDMI version | 2.1a |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| Performance | |
|---|---|
| Dual Link DVI | No |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| OpenGL version | 4.6 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| Design | |
|---|---|
| Cooling technology | Zotac IceStorm 2.0 |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 320 W |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Minimum system power supply | 750 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Minimum system requirements | Windows 11 / 10 (64-bit, v1809 November 2018) |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 125.2 mm |
| Height | 58.5 mm |
| Width | 307.7 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Manual | Yes |





















