
Zotac AMP Extreme AIRO - NVIDIA 12 GB GDDR6X GeForce RTX 4070 Ti graphics card
Inspired by aerodynamic concepts, the ZOTAC GAMING GeForce RTX 4070 Ti AMP Extreme AIRO utilizes an AIR-Optimized design to bring out the best in the world’s most advanced gaming GPU powered by the NVIDIA Ada Lovelace architecture and DLSS 3. For gamers and enthusiasts who desire the ultimate performance, the AMP Extreme AIRO graphics card has everything to offer – from unrivaled power to outstanding thermal and noise performance.
| Processor | |
|---|---|
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Processor boost clock speed | 2700 MHz |
| CUDA cores | 7680 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 4070 Ti |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bus | 192 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6X |
| Discrete graphics card memory | 12 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DisplayPort version | 1.4a |
| HDMI version | 2.1a |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| HDCP version | 2.3 |
| OpenGL version | 4.6 |
| DirectX version | 12.0 |
| Design | |
|---|---|
| Number of slots | 3.5 |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Cooling technology | Zotac IceStorm 2.0 |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 285 W |
| Minimum system power supply | 750 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 149.6 mm |
| Height | 72.1 mm |
| Weight | 355.5 g |
Original: $1,498.58
-65%$1,498.58
$524.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by aerodynamic concepts, the ZOTAC GAMING GeForce RTX 4070 Ti AMP Extreme AIRO utilizes an AIR-Optimized design to bring out the best in the world’s most advanced gaming GPU powered by the NVIDIA Ada Lovelace architecture and DLSS 3. For gamers and enthusiasts who desire the ultimate performance, the AMP Extreme AIRO graphics card has everything to offer – from unrivaled power to outstanding thermal and noise performance.
| Processor | |
|---|---|
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Processor boost clock speed | 2700 MHz |
| CUDA cores | 7680 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 4070 Ti |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bus | 192 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6X |
| Discrete graphics card memory | 12 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DisplayPort version | 1.4a |
| HDMI version | 2.1a |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| HDCP version | 2.3 |
| OpenGL version | 4.6 |
| DirectX version | 12.0 |
| Design | |
|---|---|
| Number of slots | 3.5 |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Cooling technology | Zotac IceStorm 2.0 |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 285 W |
| Minimum system power supply | 750 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 149.6 mm |
| Height | 72.1 mm |
| Weight | 355.5 g |





















