
Zotac GAMING Twin Edge - NVIDIA 8 GB GDDR6 GeForce RTX 4060 graphics card
The ZOTAC GAMING GeForce RTX 4060 8GB Twin Edge is a compact and capable graphics card, featuring the NVIDIA Ada Lovelace architecture and an aerodynamic-inspired design. With a reduced 2 slot size, it's an excellent choice for those who want to build a SFF gaming PC capable of smooth framerate and 1080p performance in the latest title releases.
| Processor | |
|---|---|
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Processor boost clock speed | 2460 MHz |
| CUDA cores | 3072 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 4060 |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Memory | |
|---|---|
| Data transfer rate | 17 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DisplayPort version | 1.4a |
| HDMI version | 2.1a |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express x8 4.0 |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| OpenGL version | 4.6 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2 |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Power consumption (max) | 115 W |
| Minimum system power supply | 500 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 221.4 mm |
| Height | 122.7 mm |
| Width | 43.1 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package height | 283 mm |
| Package depth | 83 mm |
| Package width | 218 mm |
| Manual | Yes |
Original: $381.28
-65%$381.28
$133.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The ZOTAC GAMING GeForce RTX 4060 8GB Twin Edge is a compact and capable graphics card, featuring the NVIDIA Ada Lovelace architecture and an aerodynamic-inspired design. With a reduced 2 slot size, it's an excellent choice for those who want to build a SFF gaming PC capable of smooth framerate and 1080p performance in the latest title releases.
| Processor | |
|---|---|
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Processor boost clock speed | 2460 MHz |
| CUDA cores | 3072 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 4060 |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Memory | |
|---|---|
| Data transfer rate | 17 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DisplayPort version | 1.4a |
| HDMI version | 2.1a |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express x8 4.0 |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| OpenGL version | 4.6 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2 |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Power consumption (max) | 115 W |
| Minimum system power supply | 500 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 221.4 mm |
| Height | 122.7 mm |
| Width | 43.1 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package height | 283 mm |
| Package depth | 83 mm |
| Package width | 218 mm |
| Manual | Yes |





















