
Hive - Active Heating & Hot Water Thermostat Kit in White
The award-winning Hive Thermostat works seamlessly with your existing heating system. Control it with your voice or from your phone. So wherever you are, it’s easy to make sure your home’s warm when it needs to be, without wasting energy.
| Features | |
|---|---|
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Apple HomeKit | Yes |
| Remotely operated | Yes |
| Product colour | White |
| Smart thermostat | Yes |
| Display | |
|---|---|
| Display | Digital |
| Power | |
|---|---|
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 4 |
| Receiver power source | AC |
| Power source | Battery |
| System requirements | |
|---|---|
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Receiver weight | 162 g |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 106 x 44 x 98 mm |
| Weight | 212 g |
| Height | 100 mm |
| Depth | 48 mm |
| Width | 104 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| User guide | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Receiver | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Voltage | 230 V |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The award-winning Hive Thermostat works seamlessly with your existing heating system. Control it with your voice or from your phone. So wherever you are, it’s easy to make sure your home’s warm when it needs to be, without wasting energy.
| Features | |
|---|---|
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Apple HomeKit | Yes |
| Remotely operated | Yes |
| Product colour | White |
| Smart thermostat | Yes |
| Display | |
|---|---|
| Display | Digital |
| Power | |
|---|---|
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 4 |
| Receiver power source | AC |
| Power source | Battery |
| System requirements | |
|---|---|
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Receiver weight | 162 g |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 106 x 44 x 98 mm |
| Weight | 212 g |
| Height | 100 mm |
| Depth | 48 mm |
| Width | 104 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| User guide | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Receiver | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Voltage | 230 V |


















