
Razer Wolverine V2 Pro - Wired & Wireless Gamepad in White for PC / PS5
Wireless Pro Gaming Controller for PS5™ Consoles and PC
Pair the power of your next-gen system with the performance of a next-gen wireless pro controller. Officially licensed by PlayStation, the Razer Wolverine V2 Pro is armed with Razer HyperSpeed Wireless and a full set of competitive features to deliver high-performance, low-latency gaming on PS5 consoles and PC.
| Input device | |
|---|---|
| LED backlight | Yes |
| Shoulder buttons | Yes |
| Programmable buttons | Yes |
| Built-in touchpad | Yes |
| Analog thumbsticks | Yes |
| Gaming control function buttons | D-pad, Menu button |
| Gaming control technology | Analogue / Digital |
| Gaming platforms supported | PC, PlayStation 5 |
| Device type | Gamepad |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Power | |
|---|---|
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery life (max) | 28 h |
| Power source | Cable/Battery |
| Software | |
|---|---|
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 279 g |
| Height | 65.2 mm |
| Depth | 105.8 mm |
| Width | 167.5 mm |
Original: $214.15
-65%$214.15
$74.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Wireless Pro Gaming Controller for PS5™ Consoles and PC
Pair the power of your next-gen system with the performance of a next-gen wireless pro controller. Officially licensed by PlayStation, the Razer Wolverine V2 Pro is armed with Razer HyperSpeed Wireless and a full set of competitive features to deliver high-performance, low-latency gaming on PS5 consoles and PC.
| Input device | |
|---|---|
| LED backlight | Yes |
| Shoulder buttons | Yes |
| Programmable buttons | Yes |
| Built-in touchpad | Yes |
| Analog thumbsticks | Yes |
| Gaming control function buttons | D-pad, Menu button |
| Gaming control technology | Analogue / Digital |
| Gaming platforms supported | PC, PlayStation 5 |
| Device type | Gamepad |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Power | |
|---|---|
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery life (max) | 28 h |
| Power source | Cable/Battery |
| Software | |
|---|---|
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 279 g |
| Height | 65.2 mm |
| Depth | 105.8 mm |
| Width | 167.5 mm |























