Viewsonic LED monitor VA270-H 27 inch - Full HD - 250 nits - resp 1ms 75Hz - 27" computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Black
Viewsonic LED monitor VA270-H 27 inch - Full HD - 250 nits - resp 1ms 75Hz - 27" computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Black
Viewsonic LED monitor VA270-H 27 inch - Full HD - 250 nits - resp 1ms 75Hz - 27" computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Black
Key Features
- Display Size: Inches
- Display Resolution:
- Aspect Ratio:
- Display Type:
- Speakers:
- Camera:
- Touchscreen:
Overview
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 104% |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 50000000:1 |
| Viewing angle/ horizontal | 178° |
| Viewing angle/ vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.311 x 0.311 mm |
| Horizontal scan range | 24 - 86 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| Digital horizontal frequency | 30 - 120 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 100 Hz |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Colour depth | 8 bit |
| Refresh rate optimizor | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Home |
| Certification | CE/ CE EMC/ CB/ RoHS/ ErP/ REACH/ WEEE/ EAC/ UkrSEPRO |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | No |
| DC-in jack | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 363 mm |
| Depth (without stand) | 51 mm |
| Width (without stand) | 613.2 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight (with stand) | 3.5 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Tilt angle range | -3 - 15° |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 363 mm |
| Depth (without stand) | 51 mm |
| Width (without stand) | 613.2 mm |
| Width (with stand) | 613.2 mm |
| Depth (with stand) | 189 mm |
| Height (with stand) | 447.5 mm |
| Weight (with stand) | 3.5 kg |
| Weight (without stand) | 3.2 kg |
| Package width | 676 mm |
| Package depth | 102 mm |
| Package height | 458 mm |
| Package weight | 4.7 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 676 mm |
| Package depth | 102 mm |
| Package height | 458 mm |
| Package weight | 4.7 kg |
| Package type | Box |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | HDMI |
| Power adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | HDMI |
| Power adapter included | Yes |
| Other features | |
| Certification | CE/ CE EMC/ CB/ RoHS/ ErP/ REACH/ WEEE/ EAC/ UkrSEPRO |
| Height (without stand) | 363 mm |
| Depth (without stand) | 51 mm |
| Width (without stand) | 613.2 mm |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
| Certificates | |
| Certification | CE/ CE EMC/ CB/ RoHS/ ErP/ REACH/ WEEE/ EAC/ UkrSEPRO |
Extraordinary Wide-Angle Vision
Enjoy vivid colors with consistent brightness and amazing accuracy no matter the vantage point. SuperClear® IPS monitor features ultra-wide 178-degree vertical and horizontal viewing angles that deliver the same image quality with true color accuracy and consistency from screen to print.
Smooth Visuals With 100Hz Variable Refresh Rate
With a fast 100Hz screen refresh rate/ you can experience a truly fluid visual display. This results in improved viewing clarity/ reduced screen stutter during fast-moving action scenes/ and benefits work-related tasks/ reducing eye strain and increasing productivity.
Full HD 1080p
Full HD 1920x1080 resolution creates unbelievably clear pixel-by-pixel image performance. Experience mind-blowing clarity and detail while working/ gaming/ or enjoying the latest show premieres.
React Instantly
Experience better performance and smooth pixel transitions with a fast 1ms (MPRT) response time. React faster and work with precision.
Borderless Design for Seamless Viewing
Break free from bulky bezels with an impressive 3-side borderless screen. Enjoy the sleeker look that delivers clean aesthetic and seamless multi-monitor capabilities.
Eye ProTech for Comfortable Viewing
Reduce digital eye strain and maintain fresh-feeling eyes with ViewSonic Eye ProTech. The Flicker-Free technology and the blue light filter eliminate screen flickering and minimize harmful blue light emissions/ ensuring comfortable screen viewing even during extended periods of use.
Connection Flexibility
HDMI and VGA inputs give you the freedom to connect your monitor to a wide range of devices.
Low Energy Consumption
Designed with energy efficiency in mind/ ViewSonic’s Eco Mode successfully reduces carbon footprint and significantly lowers office overhead costs.
Dimension & I/O Ports
Conveniently mount the monitor to your preference by utilizing the 75mm x 75mm VESA-compatible mount design.
Original: $113.77
-65%$113.77
$39.82Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Viewsonic LED monitor VA270-H 27 inch - Full HD - 250 nits - resp 1ms 75Hz - 27" computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Black
Key Features
- Display Size: Inches
- Display Resolution:
- Aspect Ratio:
- Display Type:
- Speakers:
- Camera:
- Touchscreen:
Overview
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 104% |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 50000000:1 |
| Viewing angle/ horizontal | 178° |
| Viewing angle/ vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.311 x 0.311 mm |
| Horizontal scan range | 24 - 86 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| Digital horizontal frequency | 30 - 120 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 100 Hz |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Colour depth | 8 bit |
| Refresh rate optimizor | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Home |
| Certification | CE/ CE EMC/ CB/ RoHS/ ErP/ REACH/ WEEE/ EAC/ UkrSEPRO |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | No |
| DC-in jack | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 363 mm |
| Depth (without stand) | 51 mm |
| Width (without stand) | 613.2 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight (with stand) | 3.5 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Tilt angle range | -3 - 15° |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 363 mm |
| Depth (without stand) | 51 mm |
| Width (without stand) | 613.2 mm |
| Width (with stand) | 613.2 mm |
| Depth (with stand) | 189 mm |
| Height (with stand) | 447.5 mm |
| Weight (with stand) | 3.5 kg |
| Weight (without stand) | 3.2 kg |
| Package width | 676 mm |
| Package depth | 102 mm |
| Package height | 458 mm |
| Package weight | 4.7 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 676 mm |
| Package depth | 102 mm |
| Package height | 458 mm |
| Package weight | 4.7 kg |
| Package type | Box |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | HDMI |
| Power adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | HDMI |
| Power adapter included | Yes |
| Other features | |
| Certification | CE/ CE EMC/ CB/ RoHS/ ErP/ REACH/ WEEE/ EAC/ UkrSEPRO |
| Height (without stand) | 363 mm |
| Depth (without stand) | 51 mm |
| Width (without stand) | 613.2 mm |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
| Certificates | |
| Certification | CE/ CE EMC/ CB/ RoHS/ ErP/ REACH/ WEEE/ EAC/ UkrSEPRO |
Extraordinary Wide-Angle Vision
Enjoy vivid colors with consistent brightness and amazing accuracy no matter the vantage point. SuperClear® IPS monitor features ultra-wide 178-degree vertical and horizontal viewing angles that deliver the same image quality with true color accuracy and consistency from screen to print.
Smooth Visuals With 100Hz Variable Refresh Rate
With a fast 100Hz screen refresh rate/ you can experience a truly fluid visual display. This results in improved viewing clarity/ reduced screen stutter during fast-moving action scenes/ and benefits work-related tasks/ reducing eye strain and increasing productivity.
Full HD 1080p
Full HD 1920x1080 resolution creates unbelievably clear pixel-by-pixel image performance. Experience mind-blowing clarity and detail while working/ gaming/ or enjoying the latest show premieres.
React Instantly
Experience better performance and smooth pixel transitions with a fast 1ms (MPRT) response time. React faster and work with precision.
Borderless Design for Seamless Viewing
Break free from bulky bezels with an impressive 3-side borderless screen. Enjoy the sleeker look that delivers clean aesthetic and seamless multi-monitor capabilities.
Eye ProTech for Comfortable Viewing
Reduce digital eye strain and maintain fresh-feeling eyes with ViewSonic Eye ProTech. The Flicker-Free technology and the blue light filter eliminate screen flickering and minimize harmful blue light emissions/ ensuring comfortable screen viewing even during extended periods of use.
Connection Flexibility
HDMI and VGA inputs give you the freedom to connect your monitor to a wide range of devices.
Low Energy Consumption
Designed with energy efficiency in mind/ ViewSonic’s Eco Mode successfully reduces carbon footprint and significantly lowers office overhead costs.
Dimension & I/O Ports
Conveniently mount the monitor to your preference by utilizing the 75mm x 75mm VESA-compatible mount design.