V7 Deluxe Mono Headset, boom mic, Adjustable Headband for PC, Mac, Laptop Computer, Chromebook, Black, 3.5mm connector

V7 Deluxe Mono Headset, boom mic, Adjustable Headband for PC, Mac, Laptop Computer, Chromebook, Black, 3.5mm connector
Clarity, Comfort and Affordability. For people who spend most of their day on the phone, a comfortable headset can make all the difference. The stylish V7 HU411 Mono Headset is lightweight yet durable and easy to use. Connect to a PC or Mac® through Plug-and-Play 3.5mm and convenient inline volume and mute control. The HU411 Mono Headset includes premium features like echo cancellation, a noise-cancelling mic, and digital signal processing to reduce outside noise. Designed with comfort in mind, the adjustable padded headband and leatherette ear pad are perfect for all-day wear. The omni-directional boom microphone provides 300° of rotation suitable for right or left side use.Suitable for use with Skype, MS-Teams, and many other popular teleconferencing applications.
| Performance | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC |
| Country of origin | China |
| Cable length | 1.8 m |
| Control unit type | In-line control unit |
| Product colour | Black, Silver |
| Headset type | Monaural |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Wearing style | Head-band |
| Product type | Headset |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Bluetooth | No |
| USB connectivity | No |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Headphones | |
|---|---|
| Driver unit | 2.7 cm |
| Headphone sensitivity | 94 dB |
| Headphone frequency | 31.5 - 20000 Hz |
| Ear coupling | Supraaural |
| Microphone | |
|---|---|
| Folding microphone | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone sensitivity | 47 dB |
| Microphone type | Boom |
| System requirements | |
|---|---|
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 82 g |
| Height | 163 mm |
| Depth | 140 mm |
| Width | 52 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Package weight | 110 g |
| Package height | 230 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Package width | 57 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
|---|---|
| 2.5 mm connector | No |
Original: $7.06
-65%$7.06
$2.47Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Clarity, Comfort and Affordability. For people who spend most of their day on the phone, a comfortable headset can make all the difference. The stylish V7 HU411 Mono Headset is lightweight yet durable and easy to use. Connect to a PC or Mac® through Plug-and-Play 3.5mm and convenient inline volume and mute control. The HU411 Mono Headset includes premium features like echo cancellation, a noise-cancelling mic, and digital signal processing to reduce outside noise. Designed with comfort in mind, the adjustable padded headband and leatherette ear pad are perfect for all-day wear. The omni-directional boom microphone provides 300° of rotation suitable for right or left side use.Suitable for use with Skype, MS-Teams, and many other popular teleconferencing applications.
| Performance | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC |
| Country of origin | China |
| Cable length | 1.8 m |
| Control unit type | In-line control unit |
| Product colour | Black, Silver |
| Headset type | Monaural |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Wearing style | Head-band |
| Product type | Headset |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Bluetooth | No |
| USB connectivity | No |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Headphones | |
|---|---|
| Driver unit | 2.7 cm |
| Headphone sensitivity | 94 dB |
| Headphone frequency | 31.5 - 20000 Hz |
| Ear coupling | Supraaural |
| Microphone | |
|---|---|
| Folding microphone | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone sensitivity | 47 dB |
| Microphone type | Boom |
| System requirements | |
|---|---|
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 82 g |
| Height | 163 mm |
| Depth | 140 mm |
| Width | 52 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Package weight | 110 g |
| Package height | 230 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Package width | 57 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
|---|---|
| 2.5 mm connector | No |














