✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Urban Factory USB HEADSET WITH REMOTE CONTROL Wired Head-band USB Type-A Black
Movee: Usb Conference Micro-Headset With Remote Control
USB supra-headset . It very easily connects to your Notebook using the Plug & Play USB-A connector. The ear pads provide natural sound isolation to remain concentrated on your work. The adjustable microphone provides excellent listening and the built-in remote control allows you to maintain control of all your conversations.
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Cable colour | Black |
| Cable length | 2.1 m |
| Volume control | Button |
| Product colour | Black |
| Wearing style | Head-band |
| Product type | Headset |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Bluetooth | No |
| USB connector | USB Type-A |
| USB connectivity | Yes |
| 3.5 mm connector | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Headphones | |
|---|---|
| Headphone sensitivity | 100 dB |
| Headphone frequency | 100 - 6600 Hz |
| Ear coupling | Supraaural |
| Microphone | |
|---|---|
| Number of microphones | 1 |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone direction type | Cardioid |
| Microphone sensitivity | -40 dB |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone type | Boom |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 90 g |
| Height | 40 mm |
| Depth | 50 mm |
| Width | 65 mm |
$12.81
Original: $36.60
-65%Urban Factory USB HEADSET WITH REMOTE CONTROL Wired Head-band USB Type-A Black—
$36.60
$12.81Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Movee: Usb Conference Micro-Headset With Remote Control
USB supra-headset . It very easily connects to your Notebook using the Plug & Play USB-A connector. The ear pads provide natural sound isolation to remain concentrated on your work. The adjustable microphone provides excellent listening and the built-in remote control allows you to maintain control of all your conversations.
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Cable colour | Black |
| Cable length | 2.1 m |
| Volume control | Button |
| Product colour | Black |
| Wearing style | Head-band |
| Product type | Headset |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Bluetooth | No |
| USB connector | USB Type-A |
| USB connectivity | Yes |
| 3.5 mm connector | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Headphones | |
|---|---|
| Headphone sensitivity | 100 dB |
| Headphone frequency | 100 - 6600 Hz |
| Ear coupling | Supraaural |
| Microphone | |
|---|---|
| Number of microphones | 1 |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone direction type | Cardioid |
| Microphone sensitivity | -40 dB |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone type | Boom |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 90 g |
| Height | 40 mm |
| Depth | 50 mm |
| Width | 65 mm |














