
Urban Armor Gear Metropolis for 10.2" iPad in Blue
Feather-light composite construction
Impact-resistant soft core
Tactile grip
Smart Cover/Keyboard compatible
Easy access to touchscreen and ports
Adjustable and detachable stand
Apple Pencil holder
Meets military drop-test standards (MIL STD 810G-516.6
| Features | |
|---|---|
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | iPad 10.2", 7th Gen |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Blue |
| Case type | Flip case |
| Maximum screen size | 25.9 cm (10.2") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 308.4 g |
| Height | 262.3 mm |
| Depth | 22 mm |
| Width | 194.8 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Feather-light composite construction
Impact-resistant soft core
Tactile grip
Smart Cover/Keyboard compatible
Easy access to touchscreen and ports
Adjustable and detachable stand
Apple Pencil holder
Meets military drop-test standards (MIL STD 810G-516.6
| Features | |
|---|---|
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | iPad 10.2", 7th Gen |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Blue |
| Case type | Flip case |
| Maximum screen size | 25.9 cm (10.2") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 308.4 g |
| Height | 262.3 mm |
| Depth | 22 mm |
| Width | 194.8 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |






















