
Urban Armor Gear Sleeve Case for 12.9" iPad in Black
Stylish meets rugged, the Shock Sleeve Lite. Simple and clean look on the outside with tough 360 degree protection on the inside. With a slim lightweight structure you can still stow in your bag or backpack and bring your iPad Pro along for the journey.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Shock resistant |
| Closure type | Zipper |
| Stand mode | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | iPad Pro 12.9-inch (4th Gen, 2020) (A2229, A2069, A2232, A2233) iPad Pro 12.9-inch (4th Gen, 2020) A2229, A2069, A2232, A2233) |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Maximum screen size | 32.8 cm (12.9") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 355.1 mm |
| Depth | 39.8 mm |
| Width | 285 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stylish meets rugged, the Shock Sleeve Lite. Simple and clean look on the outside with tough 360 degree protection on the inside. With a slim lightweight structure you can still stow in your bag or backpack and bring your iPad Pro along for the journey.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Shock resistant |
| Closure type | Zipper |
| Stand mode | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | iPad Pro 12.9-inch (4th Gen, 2020) (A2229, A2069, A2232, A2233) iPad Pro 12.9-inch (4th Gen, 2020) A2229, A2069, A2232, A2233) |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Maximum screen size | 32.8 cm (12.9") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 355.1 mm |
| Depth | 39.8 mm |
| Width | 285 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |






















