
Urban Armor Gear Tablet Sleeve for 12.9" iPad Pro in Grey
Stylish meets rugged, the Shock Sleeve Lite. Simple and clean look on the outside with tough 360 degree protection on the inside. With a slim lightweight structure you can still stow in your bag or backpack and bring your iPad Pro along for the journey.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Shock resistant |
| Closure type | Zipper |
| Stand mode | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | Pad Pro 12.9-inch (4th Gen, 2020) (A2229, A2069, A2232, A2233), iPad Pro 12.9-inch (4th Gen, 2020) (A2229, A2069, A2232, A2233) |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Grey |
| Case type | Sleeve case |
| Maximum screen size | 32.8 cm (12.9") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 355.1 mm |
| Depth | 39.8 mm |
| Width | 285 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Original: $34.14
-65%$34.14
$11.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stylish meets rugged, the Shock Sleeve Lite. Simple and clean look on the outside with tough 360 degree protection on the inside. With a slim lightweight structure you can still stow in your bag or backpack and bring your iPad Pro along for the journey.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Shock resistant |
| Closure type | Zipper |
| Stand mode | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | Pad Pro 12.9-inch (4th Gen, 2020) (A2229, A2069, A2232, A2233), iPad Pro 12.9-inch (4th Gen, 2020) (A2229, A2069, A2232, A2233) |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Grey |
| Case type | Sleeve case |
| Maximum screen size | 32.8 cm (12.9") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 355.1 mm |
| Depth | 39.8 mm |
| Width | 285 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |






















