
Turtle Beach Stealth 700 (3rd Gen) - Wired & Bluetooth Gaming Headset in Black
The Turtle Beach Stealth 700 wireless multiplatform gaming headset for Xbox, PlayStation, PC, Steam Deck and mobile is redesigned for a 3rd generation of premium gaming prowess. Dominate on console, PC & mobile with the CrossPlay wireless audio system, 60mm Eclipse Dual Drivers, a Gen 3 flip-to-mute mic with A. I. Noise cancellation, and more.
CrossPlay Multiplatform Wireless Audio System - Dual USB wireless transmitters and a single button on the headset allow you to quickly switch between your favourite console or PC without having to move transmitters or connect cables.
Unstoppable, 80-Hour Battery Life - Power through gaming sessions with a massive battery life of up to 80 hours. Plus, with a quick-charge, you can get back in the action right away with 3 hours of battery life in just a 15-minute charge.
Advanced Superhuman Hearing - Enjoy the same great battlefield advantage of Superhuman Hearing, but now toggle between three different preset levels and adjust the intensity for a wide range of games.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Country of origin | China |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Cable length | 0.7 m |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons, Rotary |
| LED indicators | Yes |
| Device compatibility | PlayStation5, PlayStation4 |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Bluetooth | Yes |
| RF connectivity | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Cable length | 0.7 m |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Driver unit | 6 cm |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone mute | Yes |
| Control unit | |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery operated | Yes |
| Charging source | USB |
| Battery type | Built-in battery |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Base station | |
| Device compatibility | PlayStation5, PlayStation4 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 800 g |
| Width | 216 mm |
| Height | 112 mm |
| Depth | 226 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 236 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 250 mm |
| Package depth | 464 mm |
| Package weight | 3.2 kg |
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Ear pad material | Leatherette |
| Logistics data | |
| Commodity code | 8518300090 |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Volume control | Rotary |
| Quick start guide | Yes |
| Package type | Box |
| Bluetooth version | 5.2 |
Original: $206.38
-65%$206.38
$72.23Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Turtle Beach Stealth 700 wireless multiplatform gaming headset for Xbox, PlayStation, PC, Steam Deck and mobile is redesigned for a 3rd generation of premium gaming prowess. Dominate on console, PC & mobile with the CrossPlay wireless audio system, 60mm Eclipse Dual Drivers, a Gen 3 flip-to-mute mic with A. I. Noise cancellation, and more.
CrossPlay Multiplatform Wireless Audio System - Dual USB wireless transmitters and a single button on the headset allow you to quickly switch between your favourite console or PC without having to move transmitters or connect cables.
Unstoppable, 80-Hour Battery Life - Power through gaming sessions with a massive battery life of up to 80 hours. Plus, with a quick-charge, you can get back in the action right away with 3 hours of battery life in just a 15-minute charge.
Advanced Superhuman Hearing - Enjoy the same great battlefield advantage of Superhuman Hearing, but now toggle between three different preset levels and adjust the intensity for a wide range of games.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Country of origin | China |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Cable length | 0.7 m |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons, Rotary |
| LED indicators | Yes |
| Device compatibility | PlayStation5, PlayStation4 |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Bluetooth | Yes |
| RF connectivity | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Cable length | 0.7 m |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Driver unit | 6 cm |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone mute | Yes |
| Control unit | |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery operated | Yes |
| Charging source | USB |
| Battery type | Built-in battery |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Base station | |
| Device compatibility | PlayStation5, PlayStation4 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 800 g |
| Width | 216 mm |
| Height | 112 mm |
| Depth | 226 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 236 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 250 mm |
| Package depth | 464 mm |
| Package weight | 3.2 kg |
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Ear pad material | Leatherette |
| Logistics data | |
| Commodity code | 8518300090 |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Volume control | Rotary |
| Quick start guide | Yes |
| Package type | Box |
| Bluetooth version | 5.2 |














