Turtle Beach Atlas 200 Multiplatform Gaming Headset for Gaming Consoles, PC and Mobile with 3.5mm Connection

Turtle Beach Atlas 200 Multiplatform Gaming Headset for Gaming Consoles, PC and Mobile with 3.5mm Connection
Turtle Beach Atlas 200 Multiplatform Gaming Headset for Gaming Consoles, PC and Mobile with 3.5mm Connection
Key Features
- Headband Type:
- Wired/Wireless:
- Microphone:
Overview
Precision Audio, Unmatched Comfort
Experience premium gaming audio & chat with the Turtle Beach® Atlas™ 200 wired multiplatform gaming headset. Featuring a pair of legendary 50mm Nanoclear™ drivers optimized for spatial audio on gaming consoles and PC, the Atlas™ 200 delivers ultra-detailed sound for immersive gaming. The adjustable floating headband, memory foam ear cushions, and ProSpecs™ glasses-friendly comfort ensure hours of fatigue-free gameplay. Chat clearly with the uni-directional microphone that conveniently flips to mute when not in use.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Country of origin | Vietnam |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Cable length | 1.2 m |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Rotary |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| Suitable for indoor use | Yes |
| Suggested gender | Boy/Girl |
| Recommended age group | Adult |
| Market segment | Consumer |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Material | Memory foam |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Material | Memory foam |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Control type | Rotary |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Cable length | 1.2 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Driver unit | 5 cm |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Control unit | |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Rotary |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 280 g |
| Width | 168 mm |
| Height | 117 mm |
| Depth | 198 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 212 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package depth | 242 mm |
| Package weight | 599 g |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Ear pad material | Memory foam |
| Logistics data | |
| Commodity code | 8518300090 |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Supplier features | |
| Country of origin | Vietnam |
| Material | Memory foam |
| Other features | |
| Country of origin | Vietnam |
| Material | Memory foam |
| Volume control | Rotary |
| Quick start guide | Yes |
Original: $67.37
-65%$67.37
$23.58Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Turtle Beach Atlas 200 Multiplatform Gaming Headset for Gaming Consoles, PC and Mobile with 3.5mm Connection
Key Features
- Headband Type:
- Wired/Wireless:
- Microphone:
Overview
Precision Audio, Unmatched Comfort
Experience premium gaming audio & chat with the Turtle Beach® Atlas™ 200 wired multiplatform gaming headset. Featuring a pair of legendary 50mm Nanoclear™ drivers optimized for spatial audio on gaming consoles and PC, the Atlas™ 200 delivers ultra-detailed sound for immersive gaming. The adjustable floating headband, memory foam ear cushions, and ProSpecs™ glasses-friendly comfort ensure hours of fatigue-free gameplay. Chat clearly with the uni-directional microphone that conveniently flips to mute when not in use.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Country of origin | Vietnam |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Cable length | 1.2 m |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Rotary |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| Suitable for indoor use | Yes |
| Suggested gender | Boy/Girl |
| Recommended age group | Adult |
| Market segment | Consumer |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Material | Memory foam |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Material | Memory foam |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Control type | Rotary |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Cable length | 1.2 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Driver unit | 5 cm |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Control unit | |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Rotary |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 280 g |
| Width | 168 mm |
| Height | 117 mm |
| Depth | 198 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 212 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package depth | 242 mm |
| Package weight | 599 g |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Ear pad material | Memory foam |
| Logistics data | |
| Commodity code | 8518300090 |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Supplier features | |
| Country of origin | Vietnam |
| Material | Memory foam |
| Other features | |
| Country of origin | Vietnam |
| Material | Memory foam |
| Volume control | Rotary |
| Quick start guide | Yes |














