
Transcend Car Lighter Adapter
Transcend's car lighter adapter features a four-meter USB cable, LED light indicator, and short circuit protection. Easy to install, the car lighter adapter is perfect for Transcend's DrivePro dashcams.
| Performance | |
|---|---|
| Certification | CE/FCC/BSMI |
| Compatibility | DrivePro 110/DrivePro 230/DrivePro 550/DrivePro 10 |
| Power source type | Cigar lighter |
| Charger type | Auto |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Cable length | 4 m |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter output current | 1 A |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Input voltage | 10 - 28 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 157 g |
| Height | 29.3 mm |
| Depth | 44 mm |
| Width | 104.7 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Output voltage | 5 V |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Original: $67.71
-65%$67.71
$23.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Transcend's car lighter adapter features a four-meter USB cable, LED light indicator, and short circuit protection. Easy to install, the car lighter adapter is perfect for Transcend's DrivePro dashcams.
| Performance | |
|---|---|
| Certification | CE/FCC/BSMI |
| Compatibility | DrivePro 110/DrivePro 230/DrivePro 550/DrivePro 10 |
| Power source type | Cigar lighter |
| Charger type | Auto |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Cable length | 4 m |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter output current | 1 A |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Input voltage | 10 - 28 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 157 g |
| Height | 29.3 mm |
| Depth | 44 mm |
| Width | 104.7 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Output voltage | 5 V |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |























