
Thrustmaster T-Flight Hotas X - Wired USB Joystick for PC / PS3
The joystick with detachable throttle control and direct configuration for immediate takeoff!! Entirely Programmable PC and PS3™!
- Configurations by default:
- PS3™: Afterburner Climax (**) by Sega®
- PS3™: Blazing Angels 2 (**) by Ubisoft®
- PS3™: IL-2 Sturmovik Birds of prey (**) 505 Games
- PS3™ & PC : Tom Clancy’s H.A.W.X (**) Ubisoft®
- PS3™ & PC : Tom Clancy’s H.A.W.X.2 (**) Ubisoft®
- PC : Flight Simulator X (**) Microsoft®, the most popular flight simulator
- Unique: Plug & Play for ultra-simple and fast installation with all functions pre-configured for immediate takeoff (without worrying about configuration)
- Detachable, real-size, ergonomically-designed throttle control
- Dual-system aerodynamic control: by rotating handle (with integrated blocking system) or by progressive tilting lever
- High-precision joystick with adjustable resistance
- Wide hand-rest for optimal comfort
- Trigger for brakes (civil flight) or for rapid fire (military flight) + multi-directional hat (panoramic view)
- Exclusive "MAPPING" button: all functions may be instantly switched around between each other
- Weighted base for greater stability
- Exclusive "PRESET" button": to switch, while playing, instantly from one programme to another
- Internal memory: to save all of your programming, even with the joystick disconnected
- Programmable: the 12 buttons and 5 axles are entirely programmable.
| Input device | |
|---|---|
| Buttons quantity | 12 |
| Gaming control function buttons | D-pad |
| Gaming platforms supported | PC, Playstation 3 |
| Device type | Joystick |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.8 kg |
| Height | 199 mm |
| Depth | 199 mm |
| Width | 199 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package weight | 2.1 kg |
| Package height | 265 mm |
| Package depth | 264 mm |
| Package width | 242 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8471607000 |
Original: $125.87
-65%$125.87
$44.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The joystick with detachable throttle control and direct configuration for immediate takeoff!! Entirely Programmable PC and PS3™!
- Configurations by default:
- PS3™: Afterburner Climax (**) by Sega®
- PS3™: Blazing Angels 2 (**) by Ubisoft®
- PS3™: IL-2 Sturmovik Birds of prey (**) 505 Games
- PS3™ & PC : Tom Clancy’s H.A.W.X (**) Ubisoft®
- PS3™ & PC : Tom Clancy’s H.A.W.X.2 (**) Ubisoft®
- PC : Flight Simulator X (**) Microsoft®, the most popular flight simulator
- Unique: Plug & Play for ultra-simple and fast installation with all functions pre-configured for immediate takeoff (without worrying about configuration)
- Detachable, real-size, ergonomically-designed throttle control
- Dual-system aerodynamic control: by rotating handle (with integrated blocking system) or by progressive tilting lever
- High-precision joystick with adjustable resistance
- Wide hand-rest for optimal comfort
- Trigger for brakes (civil flight) or for rapid fire (military flight) + multi-directional hat (panoramic view)
- Exclusive "MAPPING" button: all functions may be instantly switched around between each other
- Weighted base for greater stability
- Exclusive "PRESET" button": to switch, while playing, instantly from one programme to another
- Internal memory: to save all of your programming, even with the joystick disconnected
- Programmable: the 12 buttons and 5 axles are entirely programmable.
| Input device | |
|---|---|
| Buttons quantity | 12 |
| Gaming control function buttons | D-pad |
| Gaming platforms supported | PC, Playstation 3 |
| Device type | Joystick |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.8 kg |
| Height | 199 mm |
| Depth | 199 mm |
| Width | 199 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package weight | 2.1 kg |
| Package height | 265 mm |
| Package depth | 264 mm |
| Package width | 242 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8471607000 |























