
Thrustmaster T-248 - USB Wired Steering wheel + Pedals for PC / PS3 / PS4 / PS5
T248 features a new optimized HYBRID DRIVE system with a mixed belt and gear mechanism for powerful, realistic and versatile Force Feedback.
T248 delivers 70% more power (compared with previous Thrustmaster T150 series hybrid racing wheels) and adds cutting-edge new features including Force Feedback presets that can be changed on the fly in games, magnetic paddle shifters, an interactive screen with more than 20 different displays, and a magnetic pedal set with 4 pressure modes on the brake pedal.
T248 has been designed for all gamers looking for performance and immersion — including those keen to free themselves from their keyboard, mouse or gamepad, and users who want to take their racing to the next level after having started out with a wheel aimed at beginners. This brand-new racing wheel is officially licensed for PlayStation 5 and PlayStation 4, and is compatible with PC.
| Input device | |
|---|---|
| Force feedback | Yes |
| Reflex vibration | Yes |
| Gaming platforms supported | PC, PlayStation 4, Playstation 3 |
| Device type | Steering wheel + Pedals |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Device interface | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Pedals weight | 3 kg |
| Pedals dimensions (WxDxH) | 300 x 370 x 210 mm |
| Steering wheel dimensions (WxDxH) | 280 x 280 x 300 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Height | 280 mm |
| Depth | 300 mm |
| Width | 280 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | USB |
| Warranty card | Yes |
| Manual | Yes |
| Wheel base included | Yes |
- T248 | Thrustmaster
Original: $323.27
-65%$323.27
$113.14Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
T248 features a new optimized HYBRID DRIVE system with a mixed belt and gear mechanism for powerful, realistic and versatile Force Feedback.
T248 delivers 70% more power (compared with previous Thrustmaster T150 series hybrid racing wheels) and adds cutting-edge new features including Force Feedback presets that can be changed on the fly in games, magnetic paddle shifters, an interactive screen with more than 20 different displays, and a magnetic pedal set with 4 pressure modes on the brake pedal.
T248 has been designed for all gamers looking for performance and immersion — including those keen to free themselves from their keyboard, mouse or gamepad, and users who want to take their racing to the next level after having started out with a wheel aimed at beginners. This brand-new racing wheel is officially licensed for PlayStation 5 and PlayStation 4, and is compatible with PC.
| Input device | |
|---|---|
| Force feedback | Yes |
| Reflex vibration | Yes |
| Gaming platforms supported | PC, PlayStation 4, Playstation 3 |
| Device type | Steering wheel + Pedals |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Device interface | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Pedals weight | 3 kg |
| Pedals dimensions (WxDxH) | 300 x 370 x 210 mm |
| Steering wheel dimensions (WxDxH) | 280 x 280 x 300 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Height | 280 mm |
| Depth | 300 mm |
| Width | 280 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | USB |
| Warranty card | Yes |
| Manual | Yes |
| Wheel base included | Yes |
- T248 | Thrustmaster























