
Thrustmaster MFD Cougar Pack for PC
Pack of 2 multifunctional "USB Cockpit Panels", replicas of the U.S. Air Force F-16 MFD*.
- The ideal companion for all joysticks and yokes:
- Compatible with all flight simulation games (military or civil) supporting multi-USB.
- CD included with Plug & Play presets for "Microsoft® Flight Simulator X" and "Microsoft® Flight Simulator 2004". (Your choice of 3 presets: Generic / Light Aviation / Airliner)
- Forget about your keyboard and take control with real flight instruments for even greater realism!
- 20 buttons + 4 switches per MFD = 48 programmable controls in total!
- Backlighting for buttons with adjustable intensity (via the software or manually).
- 2 programmable LEDs per MFD, to identify the MFD during programming.
- From the creator of the HOTAS Cougar and T.16000M joysticks!
- Multi-position, weighted, non-slip and detachable base.
- 2 Plexiglas windows per MFD to insert one of the 3 pre-printed cardboard layouts with presets for "Microsoft® Flight Simulator X" (each cardboard layout corresponds to one of your choice of 3 presets: Generic / Light Aviation / Airliner).
* Multi-Function Display
| Input device | |
|---|---|
| Buttons quantity | 20 |
| Gaming platforms supported | PC |
| Device type | Joystick |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.28 kg |
| Height | 1.5 mm |
| Depth | 65 mm |
| Width | 330 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 2.53 kg |
| Package height | 150 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package width | 65 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case net weight | 13 kg |
| Master (outer) case height | 365 mm |
| Master (outer) case length | 357 mm |
| Master (outer) case width | 357 mm |
| Products per pallet | 240 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8471607000 |
Original: $112.30
-65%$112.30
$39.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Pack of 2 multifunctional "USB Cockpit Panels", replicas of the U.S. Air Force F-16 MFD*.
- The ideal companion for all joysticks and yokes:
- Compatible with all flight simulation games (military or civil) supporting multi-USB.
- CD included with Plug & Play presets for "Microsoft® Flight Simulator X" and "Microsoft® Flight Simulator 2004". (Your choice of 3 presets: Generic / Light Aviation / Airliner)
- Forget about your keyboard and take control with real flight instruments for even greater realism!
- 20 buttons + 4 switches per MFD = 48 programmable controls in total!
- Backlighting for buttons with adjustable intensity (via the software or manually).
- 2 programmable LEDs per MFD, to identify the MFD during programming.
- From the creator of the HOTAS Cougar and T.16000M joysticks!
- Multi-position, weighted, non-slip and detachable base.
- 2 Plexiglas windows per MFD to insert one of the 3 pre-printed cardboard layouts with presets for "Microsoft® Flight Simulator X" (each cardboard layout corresponds to one of your choice of 3 presets: Generic / Light Aviation / Airliner).
* Multi-Function Display
| Input device | |
|---|---|
| Buttons quantity | 20 |
| Gaming platforms supported | PC |
| Device type | Joystick |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.28 kg |
| Height | 1.5 mm |
| Depth | 65 mm |
| Width | 330 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 2.53 kg |
| Package height | 150 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package width | 65 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case net weight | 13 kg |
| Master (outer) case height | 365 mm |
| Master (outer) case length | 357 mm |
| Master (outer) case width | 357 mm |
| Products per pallet | 240 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8471607000 |























