
Thrustmaster F-16C HOTAS Add-On Grip
UNDER THE HOOD
1:1 SCALE REPLICA
Based on the real Viper flight stick, this life-size replica, officially licensed by the U.S. Air Force, is crafted of industrial-grade materials for a maximum product lifespan. The Viper HOTAS Add-On Grip features 19 action buttons in total, plus one 8-way “point of view” hat switch.
AN AMAZINGLY LIFELIKE FEEL
Its 100% metal structure reproduces the original handling sensations, for total immersion in games. The buttons and trigger feature identical pressure force to that found on the real Viper flight stick.
100% NATIVE INTEGRATION IN DIGITAL COMBAT SIMULATOR WORLD
Enjoy native integration in the game Digital Combat Simulator via the dedicated DCS: Viper module. Take advantage of a perfectly- customized flight experience that’s incredibly close to what real Viper pilots live day in and day out.
COMPATIBLE WITH ALL THRUSTMASTER JOYSTICK BASES
The Viper HOTAS Add-On Grip is compatible with all Thrustmaster joystick bases: HOTAS Cougar, HOTAS Warthog and HOTAS Magnetic Base (sold separately).
| Input device | |
|---|---|
| Gaming control technology | Analogue |
| Gaming platforms supported | PC |
| Device type | Flight Sim |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Product colour | Black, Red, White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1 kg |
| Height | 210 mm |
| Depth | 105 mm |
| Width | 75 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1 kg |
| Package height | 257 mm |
| Package depth | 123 mm |
| Package width | 113 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8471607000 |
Original: $220.92
-65%$220.92
$77.32Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
UNDER THE HOOD
1:1 SCALE REPLICA
Based on the real Viper flight stick, this life-size replica, officially licensed by the U.S. Air Force, is crafted of industrial-grade materials for a maximum product lifespan. The Viper HOTAS Add-On Grip features 19 action buttons in total, plus one 8-way “point of view” hat switch.
AN AMAZINGLY LIFELIKE FEEL
Its 100% metal structure reproduces the original handling sensations, for total immersion in games. The buttons and trigger feature identical pressure force to that found on the real Viper flight stick.
100% NATIVE INTEGRATION IN DIGITAL COMBAT SIMULATOR WORLD
Enjoy native integration in the game Digital Combat Simulator via the dedicated DCS: Viper module. Take advantage of a perfectly- customized flight experience that’s incredibly close to what real Viper pilots live day in and day out.
COMPATIBLE WITH ALL THRUSTMASTER JOYSTICK BASES
The Viper HOTAS Add-On Grip is compatible with all Thrustmaster joystick bases: HOTAS Cougar, HOTAS Warthog and HOTAS Magnetic Base (sold separately).
| Input device | |
|---|---|
| Gaming control technology | Analogue |
| Gaming platforms supported | PC |
| Device type | Flight Sim |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Product colour | Black, Red, White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1 kg |
| Height | 210 mm |
| Depth | 105 mm |
| Width | 75 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1 kg |
| Package height | 257 mm |
| Package depth | 123 mm |
| Package width | 113 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8471607000 |























