
Techair Protective Rugged Case for Surface Pro 9 in Black
This protective case (for Surface Pro 9) is perfect for those working while on the move. The combination of rigid plastic and shock absorbing silicone provides unbeatable protection. With a clever way of incorporating the use of the built in stand and full access to buttons and power this cover is hard to beat.
| Features | |
|---|---|
| Hand strap | Yes |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | Surface Pro 9 |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Product main colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Case type | Shell case |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 400 g |
| Height | 295 mm |
| Depth | 30 mm |
| Width | 215 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 42029219 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This protective case (for Surface Pro 9) is perfect for those working while on the move. The combination of rigid plastic and shock absorbing silicone provides unbeatable protection. With a clever way of incorporating the use of the built in stand and full access to buttons and power this cover is hard to beat.
| Features | |
|---|---|
| Hand strap | Yes |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | Surface Pro 9 |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Product main colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Case type | Shell case |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 400 g |
| Height | 295 mm |
| Depth | 30 mm |
| Width | 215 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 42029219 |






















