
Tech21 Evo Slim for iPhone 12 Pro Max in Charcoal Black
The lightweight, tailored design of this super-slim and stylish case will protect your phone and its camera. The easy-to-press buttons add another fun level of interaction while the self-healing materials ensure the case stays hygienically clean.
| Features | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Protection features | Drop proof |
| Closure type | Not applicable |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | iPhone 12 Pro Max |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 87 g |
| Depth | 18.5 mm |
| Height | 204 mm |
| Width | 110 mm |
Original: $16.33
-65%$16.33
$5.72Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The lightweight, tailored design of this super-slim and stylish case will protect your phone and its camera. The easy-to-press buttons add another fun level of interaction while the self-healing materials ensure the case stays hygienically clean.
| Features | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Protection features | Drop proof |
| Closure type | Not applicable |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | iPhone 12 Pro Max |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 87 g |
| Depth | 18.5 mm |
| Height | 204 mm |
| Width | 110 mm |



















