
Tech21 Evo Max for iPhone 13 mini in Black
Take protection to the Max with Tech21's new rugged iPhone 13 mini case. Made for the outdoors, this off black case offers our highest level of multi-drop protection (20ft!) and is ready for any adventure. Offering 6.3 times more efficient impact protection than Otterbox Defender, it's made with tactile, hard-wearing layers of FlexShock™ and features an essential dust cover for your camera and charge ports. Whether you're taking it on a hike or work in construction or outdoors, Evo Max keeps your device safe from damage. Also compatible with iPhone 12 mini.
| Features | |
|---|---|
| Easy to apply | Yes |
| Belt clip | Yes |
| Built-in battery | No |
| Drop proof up to | 6.1 m |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof |
| Card pocket | No |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | iPhone 13 mini |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 13.7 cm (5.4") |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Original: $70.44
-65%$70.44
$24.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Take protection to the Max with Tech21's new rugged iPhone 13 mini case. Made for the outdoors, this off black case offers our highest level of multi-drop protection (20ft!) and is ready for any adventure. Offering 6.3 times more efficient impact protection than Otterbox Defender, it's made with tactile, hard-wearing layers of FlexShock™ and features an essential dust cover for your camera and charge ports. Whether you're taking it on a hike or work in construction or outdoors, Evo Max keeps your device safe from damage. Also compatible with iPhone 12 mini.
| Features | |
|---|---|
| Easy to apply | Yes |
| Belt clip | Yes |
| Built-in battery | No |
| Drop proof up to | 6.1 m |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof |
| Card pocket | No |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | iPhone 13 mini |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 13.7 cm (5.4") |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |



















