
Tech21 Evo Lite for iPhone 13 mini in Black
This thin and lightweight black Evo Lite case will protect your iPhone 13 mini from everyday bumps and scrapes. Easy to put on and take off, it has air cushions built into the inside to absorb any impact and also offers extra levels of protection around that all-important camera. We've also built a microbe-reducing formula into the case itself to keep things clean. Also compatible with iPhone 12 mini.
| Features | |
|---|---|
| Easy to apply | Yes |
| Built-in battery | No |
| Drop proof up to | 3 m |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof |
| Card pocket | No |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | iPhone 13 mini |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 13.7 cm (5.4") |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
Original: $58.45
-65%$58.45
$20.46Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This thin and lightweight black Evo Lite case will protect your iPhone 13 mini from everyday bumps and scrapes. Easy to put on and take off, it has air cushions built into the inside to absorb any impact and also offers extra levels of protection around that all-important camera. We've also built a microbe-reducing formula into the case itself to keep things clean. Also compatible with iPhone 12 mini.
| Features | |
|---|---|
| Easy to apply | Yes |
| Built-in battery | No |
| Drop proof up to | 3 m |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof |
| Card pocket | No |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | iPhone 13 mini |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 13.7 cm (5.4") |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |



















