
Supermicro X11SCQ micro ATX motherboard - Intel Q370 LGA 1151
Supermicro motherboard advantages:
- Technologically-advanced Motherboard Designs Since 1993
- Consistent highest-quality Design, Components, and Production Expertise
- Extensive Range of x86 Serverboards Available
- Competitive Price/Performance
- High Performance Boards Supporting the Latest CPU, memory, and add-on Hardware
- Standard Form Factors offer Feature-rich Support and application optimization
These competitive advantages help Supermicro maintain its design leadership in providing state-of-the-art motherboards for a wide range of applications. Always a step ahead of the competition, Supermicro is consistently first-to-market in delivering high-performance technology support. Offering the most extensive serverboard selection in the industry at competitive prices, Supermicro boards are quality-built to maximize customer satisfaction.
| Processor | |
|---|---|
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Processor manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Unbuffered memory | Yes |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Supported memory clock speeds | 1600,1866,2133,2400,2666 MHz |
| Non-ECC | Yes |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Storage controllers | |
|---|---|
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| RAID support | Yes |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| Internal I/O | |
|---|---|
| Serial port headers | 6 |
| TPM connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| USB 2.0 connectors | 4 |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
| LAN controller | Intel® I210-AT, Intel PHY I219LM |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Features | |
|---|---|
| PC health monitoring | Fan, LED, Temperature, Voltage |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard chipset | Intel Q370 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Server |
| Expansion slots | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| BIOS | |
|---|---|
| BIOS type | UEFI AMI |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 243.8 mm |
| Width | 243.8 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Bundled software | AMT, NMI, SuperDoctor 5, vPro, Watchdog |
| Other features | |
|---|---|
| Number of DIMM slots | 4 |
| Number of processors supported | 1 |
| Supported DIMM module capacities | 4GB, 8GB, 16GB |
| PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 2 |
| DVI port | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Supermicro motherboard advantages:
- Technologically-advanced Motherboard Designs Since 1993
- Consistent highest-quality Design, Components, and Production Expertise
- Extensive Range of x86 Serverboards Available
- Competitive Price/Performance
- High Performance Boards Supporting the Latest CPU, memory, and add-on Hardware
- Standard Form Factors offer Feature-rich Support and application optimization
These competitive advantages help Supermicro maintain its design leadership in providing state-of-the-art motherboards for a wide range of applications. Always a step ahead of the competition, Supermicro is consistently first-to-market in delivering high-performance technology support. Offering the most extensive serverboard selection in the industry at competitive prices, Supermicro boards are quality-built to maximize customer satisfaction.
| Processor | |
|---|---|
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Processor manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Unbuffered memory | Yes |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Supported memory clock speeds | 1600,1866,2133,2400,2666 MHz |
| Non-ECC | Yes |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Storage controllers | |
|---|---|
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| RAID support | Yes |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| Internal I/O | |
|---|---|
| Serial port headers | 6 |
| TPM connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| USB 2.0 connectors | 4 |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
| LAN controller | Intel® I210-AT, Intel PHY I219LM |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Features | |
|---|---|
| PC health monitoring | Fan, LED, Temperature, Voltage |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard chipset | Intel Q370 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Server |
| Expansion slots | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| BIOS | |
|---|---|
| BIOS type | UEFI AMI |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 243.8 mm |
| Width | 243.8 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Bundled software | AMT, NMI, SuperDoctor 5, vPro, Watchdog |
| Other features | |
|---|---|
| Number of DIMM slots | 4 |
| Number of processors supported | 1 |
| Supported DIMM module capacities | 4GB, 8GB, 16GB |
| PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 2 |
| DVI port | Yes |























